Индексът на сп. Economist, който оценява националните валути по един- единствен показател: колко струва бъргърът на McDonald's в различните части на света, представи последното си изчисление на справедливия им курс.

Азия остава най-евтиното място, на което можете да се насладите на Биг Мака си. Наскорошното решение на Китай да повиши гъвкавостта на юана все още не е променило нещата.

В Поднебесната един Биг Мак струва 1.95 долара срещу 3.73 долара в САЩ. Това означава, че китайската валута е подценена с 48% спрямо американската и справедливият й курс би бил 3.54 юана за долар.

Азиатските валути и валутата на Русия са сред подценените според „бъргърономиката", докато валутата на Бразилия, привлякла вниманието на гладните за печалба инвеститори, е надценена с 31%.

На „бъргърова" база еврото остава една от най-надценените валути спрямо тези на другите богати страни, макар че дълговата криза и незадоволителният икономически растеж са помогнали през последните 12 месеца тя да се ориентира към по-справедливи нива. Преди година еврото беше надценено с 29%, а сега с 16%.

Оглеждането на инвеститори за сигурно място, на което да сложат парите си е направило други валути още по-надценени. Стойността на швейцарския франк например е 68% над справедливата. Още по- скъпо е в скандинавските страни.

Биг Макът в Норвегия струва 45 крони (7.2 долара), което означава, че тя е най-надценената валута с 93%.

Украинската гривна пък е най-силно подценена - с 51%, тъй като Биг Макът струва 1.85 долара.