Икономическата криза, предизвикана от коронавируса, може да доведе до дълготрайни негативни ефекти, а възстановяването ще бъде бавно и болезнено. Това прогнозира икономистът Нуриел Рубини, цитиран от BBC.

Рубини, който е известен като Доктор Дуум (от англ. "doom" - гибел, мрачна съдба) заради мрачните си прогнози, е на мнение, че много работни места просто няма да могат да бъдат възстановени след кризата.

Икономистът, предвидил световната финансова криза от 2008 година, твърди, че дори глобалната икономика да започне да се възстановява в края на тази година, ръстовете ще са "анемични".

"По време на световната финансова криза минаха около три години, преди да станем свидетели на рязък спад в производството. Сега това се случи за няколко седмици в почти всички сектори", казва Рубини в интервю за BBC.

Той не вярва в прогнозите за бързо V-образно икономическо възстановяване, а смята, че то по-скоро ще е в U-образна или дори L-образна форма, което би довело до продължителна икономическа депресия.

При U-образната форма икономиката спада значително, а след това се възстановява, но след сравнително дълъг период на бавен или почти никакъв ръст. L-образният сценарий е още по-мрачен, тъй като предвижда задържане на слаби икономически показатели за дълъг период от време.

Основната причина за негативните пронози, според Доткор Дуум, е огромният брой на загубените работни места както в богатите, така и в развиващите се държави, заради мерките за ограничаване на пандемията.

"Тези работни места ще бъдат възстановени само частично и то при по-ниско заплащане. Освен това ще станат по-несигурни за средностатистическия служител, а това ще се отрази и на доходите", смята Рубини.

Предпреждението на икономиста идва на фона на данните, които показват че в световен мащаб заразените с COVID-19 вече са над 5 милиона. В някои държави се наблюдава и втора вълна на инфекцията, която затруднява рестартирането на техните икономики, припомня BBC.

"Държавата може да магазините, но въпросът е дали клиентите ще се върнат в тях. Виждаме че китайските молове, които бяха отворени още преди седмици, засега стоят празни. Половината от полетите също продължават да липсват. В Германия магазините също работят, но малко хора пазаруват в тях", допълва Рубини.

Сорос: ЕС ще се разпадне без общоевропейски облигации 89-годишният финансист смята, че щетите, които коронавирусът нанесе на държавите от еврозоната, ще имат много по-дълготраен ефект, отколкото повечето хора очакват


Американският икономист прогнозира още, че политическото напрежение между САЩ и Китай ще продължи да нараства, а по-малките азиатски икономики ще трябва да избират коя от двете суперсили да изберат за "съюзник".

"Всяка от двете държави ще отправи послание към останалия свят - или сте с нас, или против нас. Или ще използвате нашата 5G технология, нашия изкуствен интелект и нашите роботи, или тези на "врага". В крайна сметка това ще доведе до още по-голямо глобално разделение", смята Рубини.

BBC припомня, че Дотор Дуум често и критикуван заради това, че постоянно предвижда негативни сценарии, включително и по време на рекордния позитивен "бичи" тренд на американските капиталови пазари. На въпроса дали е вярно, че ако достатъчно дълго време прогнозираш сривове и кризи, в даден момент няма как да не се окажеш прав, Рубини коментира, че предпочита прякора Доктор Реалист пред Доктор Дуум.

"През 2015 година всички твърдяха, че Китай се е запътил към "аварийно" приземяване, а аз казах, че то по-скоро ще е "леко неравно". Тогава бях по-оптимистично настроен дори и от Уолстрийт. Хората, които твърдят, че съм като спрял часовник, който по два пъти на ден показва точното време, просто не са следили достатъчно внимателно прогнозите ми", казва още икономистът.