Началото на Новата година развали апетита на мнозина германци. В провинция Северен Рейн-Вестфалия бяха открити фуражи за птици, заразени с диоксин, а след това отровното вещество беше установено и в различни свинеферми.

Има ли диоксин в яйцата, свинските пържоли и пуешките шницели? Засега е сигурно само едно: всеки път, когато в Германия се разкрие някой скандал с отровни хранителни продукти, единственият истински потърпевш е потребителят, защото част от проблема вече е изяден, в буквалния смисъл на думата.

Скандал след скандал

Причината за сегашния скандал е употребата на неподходящи мастни киселини при производството на фуражи. Производител в провинция Шлезвиг-Холщайн ги ползвал, независимо че са били обозначени като съставки, годни само за индустриално ползване, например за производството на смазочни масла. Фуражи от въпросния производител са били доставени след това в различни ферми в Долна Саксония, Северен Рейн-Вестфалия, Хамбург и Саксония.

В резултат на това в Северен Рейн-Вестфалия бяха унищожени 8.000 кокошки-носачки, които са приемали отровната храна, заразена с диоксин. Предполага се, че най-малко 120.000 яйца със съдържание на диоксин са попаднали в търговската мрежа само от този производител. В Долна Саксония са затворени около 1.000 ферми, а прокуратурата изяснява дали е налице наказуемо деяние.

Наличието на диоксин във фуражните смески има за съжаление дълга традиция. През юли 2004 г. растително масло, произведено в Хесен, се оказа с високо съдържание на диоксин, а през ноември същата година бе разкрито, че предприятия за преработка на картофи са използвали съставки, заразени с отровната субстанция. През декември 2008 пък гръмна скандалът около ирландското месо, чието съдържание на диоксин надхвърляше почти 200 пъти допустимото ниво. През май 2009 диоксин беше открит дори в био-ферма за яйца.

Ниските цени над всичко!

Смята се, че диоксинът е канцерогенно вещество, което може да увреди кожата, имунната система и да наруши обмяната на веществата в човешкия организъм. Решителните действия на властите по затварянето на ферми и изземането на съмнителни продукти от търговската мрежа обаче не са достатъчни. Според организациите за защита на потребителите, същинският скандал е този, че съставки за фуражи попадат изцяло неконтролирано в хранителната верига на човека, без той да има каквато и да е възможност да научи за това.

Състезанието за ниски цени на храните, което в Германия е доведено до крайност, също е една от причините за появата на подобни скандали. Виновен е и широко разпространеният манталитет, че няма значение какво ядем, важното е да е евтино. Производителите на фуражи също са притиснати да произвеждат и продават все по-евтини продукти. По съображения за икономии контролът често е символичен или липсва изцяло, а всичко това хвърля светлина върху една индустрия, в която от значение е единствено ниската цена.

Източник: Дойче Веле