Гръцкият премиер Георгиос Папандреу приветства подкрепата на американския президент Барак Обама срещу спекулантите, които обвинява, че са влошили финансовата криза в страната му, предаде Франс прес.

Обама отговори много положително на моите критики срещу спекулантите, което означава, че този въпрос ще бъде в дневния ред на следващата среща на върха на Г-20, предвидена за края на юни в канадския град Торонто, заяви Папандреу след като двамата разговаряха в Овалния кабинет на Белия дом във Вашингтон.

Гръцкият премиер увери, че френският президент Никола Саркози, германският канцлер Ангела Меркел и други европейски ръководители също са изпратили много силен сигнал, че няма да оставят спекулантите да си играят със сигурността на еврозоната.

Преди срещата Папандреу вече определи позицията на Обама, че трябва да бъде попречено на спекулантите, като много положителна. Гръцкият премиер също така уточни, че не е искал нито от Съединените щати, нито от която и да било друга държава или международна институция какъвто и да бил план за спасяване на икономиката на страната му.

На самата среща Папандреу не получи никакво обещание от Обама за финансова помощ. "Това е проблем, който европейците могат и трябва да решат", подчерта в тази връзка говорителят на Белия дом Робърт Гибс. След срещата си с Обама, Папандреу разговаря с американския министър на финансите Тимъти Гайтнър.

Дискусията им се съсредоточи върху съгласуваните и непрестанни усилия на Европейския съюз и на Съединените щати да реформират световната финансова система, по-специално в посока засилване на контрола над дериватите. Тези финансови инструменти, замислени за защита от риск, се оказаха много удобни средства за спекулации и изиграха важна роля за преживяваните в момента от Гърция трудности, отбелязва Франс прес.

Гръцкият министър на финансите Георгиос Папаконстантину, който придружава премиера във Вашингтон, разкритикува в интервю за телевизия Си Ен Би Си непрозрачността на пазара на дериватите. Той призова за повече прозрачност на финансовите пазари като цяло - въпрос, който според него изисква световен отговор.

"Гърция прави каквото трябва, за да разтреби своята собствена бъркотия", увери в същото интервю Папаконстантину, цитиран от Ройтерс. В същото време той подчерта, че проблемът е по-общ, европейски, и е свързан с еврото и със спекулациите.

Гръцкият премиер бе приет от американския президент във Вашингтон в момент, когато страната му преживява тежка финансова и социална криза. За утре е насрочена втора обща стачка в Гърция през последните 15 дни в знак на протест срещу плана на правителството за съкращаване на бюджетния дефицит.

Източник: БТА