Завършиха вторите от предвидените три публични дебати между кандидатите за президент на Съединените щати, на които претендентите представиха позициите си за бъдещето на страната и сигурността в света.

Първите въпроси към демократа Барак Обама и републиканеца Джон Маккейн бяха за начините за смекчаване на социалния ефект от кредитната и икономическата криза в Съединените щати. И двамата се зарекоха да помогнат на хората от средната класа.

С олюляващите се финансови институции от окачествената от Обама като най-лоша финансова криза от времето на Голямата депресия, президентските съперници се разделиха в подхода си за това как да се излекува икономиката на страната.

МакКейн предложи нова правителствена програма, която да се осъществи от финансовото министерство, която да изкупи ипотеките от собствениците на домове, които изпитват финансови затруднения и да ги замени с нови, с фиксирани лихви. Според кампанията на сенатора от Аризона, такава програма би струвала около 300 млрд. долара.

Обама настоя, че не само Уолстрийт, но и работниците от средната класа се нуждаят от спасителен план, който да включва данъчни съкращения. Сенаторът от Илинойс настоя правителството да осигури ръководителите на Уолстрийт да не получават бонусни възнаграждения от провалени компании.Обама обеща да съкрати данъците на работниците със средни доходи и заяви, че от облекченията ще се ползват 95 на сто от американците.

МакКейн обрисува Обама като ревностен поддръжник на по-високи данъци, който не желае да се противопостави на собствената си партия. Обама от своя страна обвини съперника си, че политиката, който той възнамерява да провежда би помогнала на богатите и би изхвърлила работещите на дъното на икономическата стълбица. Дебатът включваше малко агресивни и гневни атаки, характеризиращи кампанията и на двамата кандидати в последния месец.

От външнополитическите въпроси бе откроен руско-грузинският конфликт. Заради Южна Осетия и двамата кандидат-президенти се изказаха срещу позицията на Москва. "Украйна в този момент е в полезрението на Путин и на тези, които искат да съберат отново стария Съветски съюз. Ние трябва да подкрепим морално Украйна и Грузия, да подкрепим тяхното членство в НАТО. Трябва да накараме руснаците да разберат, че има наказание за такава агресия срещу малка демократична страна като Грузия.", подчерта в изявлението си Джон Маккейн.

"Енергията ще бъде ключът за справяне с Русия. Ако успеем да намалим консумацията си на енергия, това ще намали размера на петролните долари, които те имат, за да правят пакости по света. Това ще засили нас и ще отслаби тях, когато опрем до проблеми като Грузия," изтъкна на свой ред Барак Обама.

Източник:БНР, БГНЕС