На годишнината от атентатите от 11 септември двамата кандидати за президентския пост в САЩ - Барак Обама и Джон Маккейн, се готвят по изключение да спазват примирие в надпреварата за Белия дом.

Двамата съперници ще бъдат на този ден в Ню Йорк за отбелязването на седмата годишнина от кървавите атентати и ще посетят мястото, на което преди 7 години се издигаха кулите-близнаци на Световния търговски център.

След церемониите двамата политици ще подновят ожесточената битка, която ще ги отведе до изборите на 4 ноември.

Макар че икономиката, която преживява труден период, е една от най-големите грижи на избирателите тази година, управлението в епохата след 11 септември 2001 г. остава от решаващо значение за политическата надеждност, докато САЩ се сражават на два фронта в Ирак и Афганистан.

„Мисля, че външната политика е може би ключов въпрос на тази предизборна кампания. Не защото тя автоматично става най-важният въпрос, предвид състоянието на икономиката, а защото националната сигурност е област, в която избирателите си дават сметка за ролята, изиграна от президента. Тя е и областта, в която различията между позициите на Маккейн и Обама са най-остри", казва Майкъл Ханлън, експерт по националната сигурност в института Брукингс във Вашингтон.

В деня, когато бяха извършени атентатите срещу Световния търговски център в Ню Йорк и срещу Пентагона във Вашингтон, Барак Обама все още не беше избран в Сената от щата Илинойс. Кандидат-президентът на демократите за изборите през 2008 г.
определи войната в Ирак като идиотска и пречеща на САЩ да се съсредоточат върху Афганистан и върху истинските автори на атентатите от 11 септември. Ако бъде избран за президент, той обеща, че ще разгърне американската армия в Афганистан.

Седмица след нападенията Обама написа в чикагския "Хайд парк хералд", че първостепенна задача трябва да бъде укрепването на сигурността на американската територия, подобряването на разузнаването и разбиването на терористичните организации.

"Трябва също да се заемем с най-трудната задача - да разберем произхода на тази лудост", написа Обама, доста преди да излезе на националната сцена, произнасяйки бурно аплодирано слово на демократическия конгрес през 2004 г.

Маккейн отдавна отстоява силно военно присъствие в Ирак. Той е убеден, че изтегляне сега ще даде победата на Ал Каида в момент, когато ислямският екстремизъм е отслабен.

От самото начало Маккейн е яростен привърженик на войната с тероризма, още щом надвисна терористичната заплаха. Според него такъв беше случаят в Ирак.

Въпреки това, независимо че се зарече да преследва Осама бин Ладен до вратите на ада, той не одобри предложението на Обама да се извършат удари срещу терористични клетки в Пакистан, ако правителството в Исламабад откаже да действа.

С избора на сенатор Джо Байдън за кандидат за вицепрезидент, Обама спечели за демократическата бюлетина богат опит във външната политика, който ще компенсира неговата липса на опит в тази област.

Маккейн направи съвсем различен избор, спирайки се на Сара Пейлин, 44-годишната сравнително непозната и неопитна в политиката губернатор на Аляска. Пейлин побърза да отправи нападки срещу Обама заради несъгласието му с увеличаване на
войските в Ирак. Днес в Ню Йорк всички тези разногласия ще стихнат.

"На 11 септември ние всички се обединихме, не като демократи или републиканци, а като американци. В задимените коридори, на стъпалата пред Конгреса, пред кръвните банки и на бденията, ние бяхме заедно, като американско семейство", написаха двамата кандидат президенти в общо изявление.

Източник: bTV, Снимка: БГНЕС/ЕРА