Президентът на САЩ Барак Обама заяви днес, че САЩ и Китай имат взаимен интерес от устойчиво възстановяване на икономиката и призова за по-засилено сътрудничество между двете държави, предаде Ройтерс.

"Сегашната криза показа, че решенията, които вземаме в собствените си страни, оказват въздействие върху световната икономика - и това е вярно не само за Ню Йорк и Сиатъл, а също за Шанхай и Шънчжън", заяви Обама в началото на започващия днес кръг от срещи, които са част от стратегическия и икономическия диалог САЩ - Китай.

"Затова трябва да останем ангажирани със силна двустранна и многостранна съгласуваност", добави той. Американският президент отбеляза, цитиран от Асошиейтед прес, че САЩ и Китай имат общ интерес от създаването на чисти и сигурни енергийни източници.

Като най-големите потребители на енергия в света, според Обама, нито една от двете страни няма да спечели от зависимостта от чуждестранен петрол. Той добави, че нито една от двете държави няма да може да се справи с климатичните промени, ако не работят заедно.

Президентът на САЩ заяви, че най-добрият начин за разработване на нови енергийни източници е да "поддържаме пазарите си отворени към нови идеи". На срещата присъстват също държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, министърът на финансите Тимъти Гайтнър и китайският вицепремиер Ван Цишан.

Гайтнър посочи, че съвместните усилия на двете държави за справяне с финансовата криза чрез мащабни програми за стимулиране на икономиките им са повратна точка в отношенията между двете икономически суперсили. Финансовият министър добави, че Китай е преминал през съществена икономическа "трансформация".

Според него Пекин и Вашингтон са "действали заедно" за подпомагане на световната икономика в излизането й от икономическия спад и че е време да бъде проектирана "зелена световна икономика". Гайтнър отбеляза, цитиран от Ройтерс, че Китай би могъл да изиграе водеща роля за възстановяването на световния икономически растеж, като насърчи потреблението вътре в страната и започне да изнася по-малко.

В началото на двудневните срещи, част от стратегическия и икономическия диалог САЩ-Китай, Гайтнър се въздържа да засегне чувствителните въпроси от областта на валутната политика и вместо това се опита да накара Пекин да признае, че затруднените американски потребители не могат да продължават да движат световната икономика.

Ван Цишан изтъкна, цитиран от АП, че "в момента световната икономика преживява решителен момент на излизане от кризата и начало на възстановяването".

Източник: БТА