Президентът Барак Обама печели последния телевизионен дебат със съперника си - републиканеца Мит Ромни, предаде ДПА.

Допитване на CNN показва, че 48 на сто от гледалите дебата за външната политика регистрирани избиратели са определили Обама за победител в него. 40 на сто са казали, че по-добре се е представил Мит Ромни.

Той е получил обаче висока оценка за това дали ще може да се справи с ролята на президент. 60 на сто от анкетираните са казали, че той може да бъде главнокомандващ почти колкото Обама, събрал подкрепата на 63 на сто.

Барак Обама агресивно атакува републиканския си съперник по въпросите на външната политика в последен опит да намали увеличената му популярност две седмици преди президентските избори, предаде Reuters.

Залогът бе голям и по време на дебатите, които бяха посветени на външната политика, кандидатите често се връщаха към въпроси на вътрешната политика - Ромни се стремеше да подсили тезата си, че Обама е попречил на възстановяването на икономиката с високата безработица и увеличаващия се дълг.

Нито един от двамата кандидати не успя, всъщност, да нокаутира другия по време на продължилия 90 минути словесен двубой, не допусна и забележим гаф, обобщава Reuters. Това беше последният шанс на кандидатите да привлекат милионите избиратели, следили дебатите по телевизията. Обама бе по-настъпателният от самото начало.

Той разкритикува Ромни за липсата на идеи за Близкия изток, присмя се на призивите му за повече кораби за американските военни и го обвини, че иска да върне САЩ към отдавна забравени позиции от времето на Студената война.

Обама хапливо реагира, когато Ромни каза, че ще увеличи броя на корабите за военния флот, заявявайки, че САЩ трябва да имат 300, а имат само 285. "Губернаторе, ние освен това имаме и по-малко коне, и по-малко байонети", отвърна Обама, внушавайки, че възгледите на съперника му за света са старомодни и остарели.

Обама обвини Ромни, че наричайки веднъж Русия "геополитически враг" на САЩ, иска да върне часовника на историята назад. Студената война свърши преди 20 години, припомни Обама. Когато става дума за Вашата външна политика, нещата изглеждат така, сякаш искате да вземете идеи външната политика на 80-те години, добави Обама, цитиран от БТА.

Ромни, който се стараеше да не допусне грешки, които биха навредили на повишения му напоследък рейтинг, каза, че политиката на Обама в Близкия изток и Северна Африка не е спряла засилващата се заплаха от страна на Ал Каида в региона. Важното сега не е да ме атакувате. Няма да се справим с предизвикателствата на Близкия изток, като ме атакувате, заяви той.

Бившият губернатор на Масачузетс, чиято основа тема в предизборната кампания бе обещанието за възстановяване на американската икономика, често насочваше дискусията към икономически въпроси, заявявайки, че националната сигурност на САЩ зависи от това дали имат силна икономика.