Американският президент Барак Обама е удвоил преднината си в намеренията на гласоподавателите в два от ключовите за изборите на 6 ноември щати – Флорида и Охайо, по-малко от шест седмици преди вота.

Това сочат резултатите от съвместно социологическо проучване на вестник „Ню Йорк Таймс”, телевизия „Си Би Ес Нюз” и университета Кинипиак.

Според допитването Барак Обама води пред опонента си Мит Ромни с 53% на 44% във Флорида, 53% на 43% в Охайо и 54% на 42% в Пенсилвания.

Флорида има най-много гласове на т.нар. "големи избиратели" от всичките „спорни щати” и е щатът, който експертите очакват да реши хода на изборите. Статистически републикански кандидат никога не е ставал президент, ако не спечели вота в Охайо.

Средното ниво на одобрение за Барак Обама в трите щата остава стабилно на ниво от 54 на сто срещу 41% за Мит Ромни, съобщи bTV.

Проучването нанася допълнителен удар на кандидата на републиканците и с факта, че близо 90% от анкетираните в трите щата са заявили, че вече категорично са решили за кого да гласуват.

Сега проблемът пред Мит Ромни ще бъде не да привлече нерешилите се гласоподаватели, а да си възвърне изгубените, на които все повече им допада идеята за втори мандат на Барак Обама.

Кандидатът на републиканците обаче среща невъобразими трудности да привлече на своя страна Охайо и Флорида, които носят почти толкова гласове, колкото всичките 7 „променливи” щати, взети заедно, пише в редакционен коментар „Ню Йорк Таймс”.

Заклетите републиканци изведнъж се отмятат от своя логичен избор. Тези от тях, които все пак ще подкрепят Мит Ромни, го правят с голяма доза резерви или просто защото не харесват Барак Обама.

Дори обичта на старите поколения към републиканския кандидат стихва. Твърденията, че той ще се справя по-добре в икономиката от Барак Обама вече не се подкрепят така широко, продължава коментарът на изданието.

Хора, подкрепили през 2008 г. републиканският кандидат Джон Маккейн, казват, че са развили много негативно отношение към Мит Ромни и се тревожат за здравните реформи, които подготвя неговата кампания.

Главното мнение, което се лансира сред интервюираните в анкетата, е, че настоящият републикански кандидат би бил подходящ по-скоро за президент на богатите. Според тях той не би влязал в положение на ниската и средна класа, завършва „Ню Йорк Таймс”.