Шестчленният национален комитет по почести и награди на островната държава Антигуа и Барбуда единодушно реши да отнеме рицарското звание на американския финансист Алън Станфорд, обвинен в крупна измама, съобщава днес Reuters.

Правителството на страната връчи званието му през 2006 г.

Бившата английска колония Антигуа и Барбуда, разположена на островите в Карибско море, формално още се намира под властта на монарха на Великобритания, който назначава генерал-губернатора. Последният има представителни функции.

По думите на председателя на комитета Джеки Куин-Леандро препоръката за разжалването на Станфорд от рицарство направи генерал - губернатора на Антигуа и Барбуда Луиз Лейк-Тек в понеделник.

Куин-Леандро подчерта още, че отнемането на рицарското звание на Станфорд не се дължи на очакваната присъда, с която той ще се признае за виновен или невинен, а заради позора, който изживява Антигуа и Барбуда заради този съдебен процес.

Комисията по ценни книжа и борси (SEC) предяви на Станфорд обвинение в престъпни операции на 17 февруари тази година. По оценки на комисията Станфорд, членове от неговото семейство и приятели „са извършили измама в големи размери, на базата на лъжливи обещания" и изфабрикуване на данни за минали години, с цел измама на инвеститорите.

Знаменитият финансист е под арест от юни, когато са му предявени обвинения по 21 точки и е заплашен от 250 годишна присъда в затвор.

По данни на SEC, Stanford International Bank, със седалище в Антигуа и Барбуда следвала мошеническа схема през последните 15 години, базирана на продажбата на депозитарни разписки, гарантиращи висок процент доходност. Инвеститорите купували тези хартийки, повярвали в обещанията за „невероятните и необосновано високи проценти". Комисията е подала жалба във федералния съд на Далас, а съдия Рид О'Конър разпореди замразяване на активи на Станфорд.

От много години Алън Станфорд бе най-големият чуждестранен инвеститор в Антигуа и Барбуда и основен спонсор за развитието на крикета и други спортове в региона. Според правителството на карибската държава скандалът около машинациите на Станфорд е навредил на репутацията на държавата и най-вече се е отразил неблагоприятно на нейната икономика, което е довело до финансови загуби и вълна от уволнения.

Това е първият случай, когато Антигуа и Барбуда отнема рицарско звание, връчено от правителството на страната, но не е първият случай, когато кралицата на Великобритания Елизабета Втора лишава някого от званието. През юни 2008 г. по нейно решение бе разжалван от рицарство президентът на Зимбабве Робърт Мугабе, получил званието през 1994 г.