Глобалното търсене на редкоземни минерали може да надхвърли предлагането през следващата година, докато основният износител Китай намалява износа. Минералите се използват в производството на редица дигитални продукти и недостигът им ще наложи разработването на нови технологии или пестеливото им използване, предупреждават аналитиците.

"Имаме класическа криза на търсенето и предлагането. При нормални условия, глобалното търсене ще надхвърли предлагането през 2011", заяви професор Брен Макинес от Университета Ситин от Западна Австралия.

"През 2016, само търсенето в Китай ще надхвърли глобалното предлагане на редкоземни елементи".

Търсенето на редките минерали нарасна заедно с популярността на смартфоните и нискоенергийните електрически крушки. В същото време Китай, който произвежда около 95% от световното предлагане, ограничава износа до собствения си вътрешен пазар.

Напрежението на пазара нарасна през септември, когато Япония обвини Китай, че прилага насочено ембарго в отговор на териториален спор между двете страни. Китай обеща, че ще бъде "надежден доставчик" по време на посещение на държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън. Въпреки това Япония, САЩ и други топ-потребители се борят да намерят нови източници.

Според Макинес, китайските действия са предизвикани по-скоро от необходимостта да снабдява собствения си бързорастящ технологичен пазар, а не са опит за оказване на икономическо влияние. Само през миналата година цените са нараснали с 300%, което ще наложи откриването на нови източници или технологии.

Голяма част от редкоземните материали се използват за плазмени телевизори и други технологии, при което не се използват максимално ефективно. В бъдеще е възможно рециклирането да се окаже важен източник на минерали, предричат експертите. Като важен износител в бъдещето се очертава и Австралия.

Източник: БГНЕС