Вятърните турбини, разположени на вода, могат да генерират достатъчно електричество за всички домакинства на Земята, сочи нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

Базираната в Париж организация публикува резултатите от проучване, което се описва като най-всеобхватното по темата, извършвано досега.

Докладът се базира на изследване на сотици хиляди километри крайбрежна ивица по света, предава CNN.

Според МАЕ 1 трилион долара ще бъдат инвестирани в тази индустрия до 2040 г., тъй като по-ниските разходи и правителствената подкрепа мотивират инсталацията на вятърни турбини и плаващи фундаменти, които позволяват операции навътре в моретата и океаните.

Управляващият редактор в МАЕ Фатих Бирол посочва, че офшорните вятърни турбини (тези, разположени на вода - бел. ред.) имат потенциала да се присъединят към шистовия нефт и соларните технологии, като източници на енергия, които се радват на бум в производството, водещи до драстичен спад в разходите.

„Офшорният вятър понастоящем осигурява едва 0.3% от глобалната енергия, но потенциалът е огромен”, казва Бирол, добавяйки, че правителствата и индустрията имат още много работа пред себе си, за да се превърне този потенциал в тенденция.

Повече правителствена подкрепа и нови инвестиции могат да отключат появата на нови технологии, включително плаващи платформи, които могат да позволят позиционирането на турбини на още по-голяма дистанция навътре в морето.

Докладът посочва, че развитието на вятърни ферми, намиращи се в близост до бреговата ивица, може да осигури електричеството, което светът потребява в наши дни.

Но максималният потенциал на офшорните вятърни турбини е далеч над 120 хил. гигавата, или 11 пъти прогнозното търсене на електричество през 2040 г-, като тези изчисления не взимат предвид трудностите в дистрибуцията и съхраняването на генерираното електричество.

Вятърната енергия ще може да удовлетвори търсенето на чиста енергия на фона на това, че светът се стреми да намали отделянето на въглероден диоксид, сочи докладът.

В Европейският съюз, например, капацитетът на офшорните вятърни турбини се очаква да скочи четири пъти до 2040 г. и да се превърне в най-големия източник на електричество до 2040 г.

Най-голямата вятърна ферма в света дава ток на 1 млн. домакинстваНай-голямата вятърна ферма в света, позиционирана на вода, скоро ще заработи край бреговете на Великобритания


Растежът се очаква да изпревари търсенето на ток, което позволява излишъкът от вятърна енергия да се използва за производството на водород, който, от своя страна, може да промени света на транспорта и строителството.

Според доклада на МАЕ политиките на китайското правителство могат да направят Китай държавата с най-много вятърни турбини до 2025 г., като така оставят на второ място Великобритания.

Тези усилия ще увеличат офшорната вятърна енергия в Китай от 4 гигавата през 2019 г. до 110 гигавата през 2040 г.

Страните, намиращи се до водни басйени, разполагащи с дълги крайбрежни ивици, могат най-вече да се възползват от вятърната енергия в бъдеще.