Общо 22 милиона работни места са изгубени в развитите икономики заради пандемията от COVID-19, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

В годишния си доклад за заетостта от ОСИР посочват, че схемите за задържане на хората на работа, задействани в разгара на кризата с коронавируса, са запазили около 21 милиона работни места.

Въпреки това богатите нации са изправени пред опасността от нарастваща безработица в дългосрочен план, тъй като много от нискоквалифицираните работници, които са изгубили работата си, изпитват трудности с намирането на нова работа.

“Много от работните места, които бяха изгубени по време на тази пандемична криза, няма да бъдат възстановени,” казва Стефан Карсийо от ОИСР.

През май 2021 г. безработицата в страните от ОИСР се е понижила до 6.6%, но остава най-малко 1% под нивата отпреди пандемията. От 22-та милиона души, които остават без работа в държавите от ОИСР, 8 милиона са безработни, а 14 милиона са считани за неактивни.

ОИСР не очаква заетостта в страните членки на организацията да се завърне към нормалните нива до третото тримесечие на 2023 г. Въпреки това, отделни страни, като тези в Азиатско-тихоокеанския регион, които се справиха по-добре с кризата, може да отчетат по-добри резултати в това отношение.

Ефектът от тази продължителна непълна заетост се очаква да бъде усетен най-тежко от жените и нискоквалифицираните работници, които са непропорционално представени в секторите, които бяха най-тежко засегнати от кризата.

Младите хора вероятно също ще бъдат по-тежко засегнати, според доклада.

Според ОИСР ефектът върху младите хора е най-малко два пъти по-голям, отколкото при възрастните като цяло, а младежите в Канада, САЩ, Мексико и Испания са сред най-тежко засегнатите.

Това идва на фона на вече тежкото положение сред младите по отношение на заетостта. След кризата от 2008 г. бяха необходими цели 10 години за завръщане на младежката заетост към нормални нива, сочат данните на ОИСР.

За да се избегне това, този път са необходими по-сериозни мерки и инвестиции в младите хора, като например преквалифицирането, казва Стефано Скарпета от ОИСР.

“Ключовото послание е: Трябва да се справим по-добре този път. Не може да позволи младите хора да бъдат толкова сериозно засегнати,” казва той.