Организацията на обединените нации (ООН) алармира за катастрофална ситуация с осигуряването на питейна вода за населението на Земята, съобщава РБК. Докладът на организацията бе представен в навечерието на Световния форум за водните ресурси, който започва днес във френския град Марсилия.

Проблемът с недостига на питейна вода се усложнява от глобалното изменение на климата, както и от ръста на потреблението на храни и средства за хигиена с увеличението на населението на Земята. Освен това експертите обръщат внимание на това, че питейната вода е разпределена неравномерно на континентите: в Азия живее 60% от населението на планетата, но има достъп до едва една трета от водните ресурси.

Около 2050 г. потребностите на жителите на Земята от продоволствия ще се увеличат със 70%, а глобалното потребление на вода в селското стопанство ще се повиши с 19%, което означава, че тогава ще бъдат задействани около 90% от световните ресурси от прясна вода.

„Използването на прясната вода не е рационално. Бъдещето е още по-неопределено и рисковете растат“, коментира генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, която е един от съставителите на доклада.

По данни на UNICEF и Световната здравна организация в момента достъп до питейна вода има 89% от населението на Земята, а 783 млн. души все още са принудени да ползват замърсени източници. Около 2050 г. всеки десети жител на планетата няма да има достъп до чиста вода.

От френската благотворителна организация Solidarities International прогнозират дори по-лош сценарий: според тях всеки четвърти жител на планетата е заплашен да се окаже без достъп до чиста вода.