Операторът на един от най-големите петролопроводи в САЩ Colonial Pipeline, който спря работа за шест дни заради хакерска атака, успя да отблокира ръчно част от запасите.

Целта беше да се осигурят спешни доставки на гориво за югоизточните щати Джордия, Мериленд, Ню Джърси, Северна и Южна Каролина, съобщава Ройтерс.

Кибератаката срещу Colonial доведе до спиране на доставките в размер на 2.5 милиона барела дневно.

На бензиностанциите в засегнатите градове пък се образуваха опашки, а цената на бензина скочи до близо 3 долара за галон, което е най-високото равнище от 2014 г. насам.

В някои градове, като Атланта, Райли и Шарлът, запасите от гориво в някои бензиностации привършиха и те бяха принудени да затворят.

Частният петролопровод Colonial Pipeline е с дължина от 8850 километра и доставя гориво от рафинериите в Мексиканския залив до югоизточните щати.

От ФБР посочиха криминалната група DarkSide като извършител на атаката. Смята се, че групировката е базирана в Русия или Източна Европа.

Тя пробива защитите на компютърните системи на компаниите, блокира достъпа до файловете им и иска откупи, за да го възстанови.

От руското посолство в САЩ обаче отхвърлиха спекулациите, че руската държава има нещо общо с кибератаката. Американският президент Джо Байдън също заяви в понеделник, че засега няма доказателства, които да сочат към участието на Русия в инцидента.

Не е ясно каква сума са поискали хакерите. От Colonial отказват да коментират тази тема, както и дали ще платят откупа.