"Ал Кайда", талибаните и Иран трябва да платят 6 млрд. долара на роднините на жертвите от 11 септември 2001 г., постанови американски федерален съдия. Въпреки че решението е в голяма степен символично и би било почти невъзможно компенсациите да се съберат, то все пак донесе известно удовлетворение на тъжителите.

Трудно е да бъдеш щастлив, но аз съм щастлива от това, каза ищца, чийто съпруг е бил пилот на един от отвлечените самолети, разбит в Световния търговски център в Ню Йорк, предаде БТА.

Миналата година друг съдия - Джордж Даниелс, произнесе задочна присъда по делото, заведено от роднините на 47 жертви на терористичните атентати. Той постанови, че "Ал Кайда", режимът на талибаните и Иран са отговорни и поиска федерален съдия да определи размера на обезщетенията. Решението за компенсации в размер на 6 млрд. долара има препоръчителен характер и Даниелс може да го приеме или отхвърли.

"Ал Кайда" е в упадък след смъртта на неколцина нейни водачи, но клоновете й продължават да са заплаха за някои уязвими райони. Това се казва в доклад на Държавния департамент на САЩ за тероризма през 2011 г., цитиран от Франс прес и Ройтерс.

Документът съдържа предупреждение, че през 2011 г. Иран е бил главният поддръжник на тероризма и е оказвал финансова помощ на войнствени и терористични групи из целия Близък изток.

Както Иран, така и "Ал Кайда" са помагали за подбуждане на размирици и за разпространяване на "идеология на крайно насилие" в някои от най-нестабилните райони в света, посочва Държавният департамент.

Докладът се спира на операцията от май 2011 г., при която бе убит в Пакистан лидерът на "Ал Кайда" Осама бин Ладен и подчертава, че той "е бил дълбоко замесен в ръководството на операциите (на групировката) и изготвянето на стратегията й".

Смъртта на Бин Ладен и редица негови важни помощници поставя мрежата по пътя на упадъка, откъдето ще й е трудно да се върне, се казва в доклада. Въпреки това отслабване Държавният департамент заявява, че е установил възход на свързани с "Ал Кайда" групировки по света. "Ал Кайда на Арабския полуостров" (АКАП) по-специално е "сериозна заплаха", като е спечелила територии в Южен Йемен.

За Вашингтон обаче главната терористична заплаха за САЩ остава Иран, който през 1984 г. беше официално определен като държава поддръжник на тероризма.

"И през 2011 г. Иран остана държава, която активно подкрепя тероризма и е увеличила свързаните си с тероризма дейности", пише в адресирания до Конгреса документ, в който се уточнява, че Техеран продължава да осигурява оръжия и обучение на групировки като "Хамас" и "Хизбула".