Повече от месец след силното земетресение и последвало цунами световни експерти по атомна енергия все още се мъчат да овладеят кризата в АЕЦ "Фукушима-1". Остават много неизвестни, сред които е и въпросът с каква информация са разполагали компанията оператор ТЕПКО и японската служба за атомен надзор преди бедствието. Според източници от САЩ пет от шестте реактора в японската електроцентрала са продукт на американската компания "Дженеръл Електрик".

През изминалия месец различни американски медии напомниха за историята на трима атомни специалисти от "Дженеръл Електрик", станали известни преди 35 години след решението си взаимно да напуснат компанията в знак на протест срещу дизайна на реакторите от типа "Марк-1", които са част от "Фукушима-1".

През 1976 Дейл Брайденбау и двама от колегите му са били убедени, че атомните реактори нямат нужната подготовка да издържат на напрежението, което би се създало в случай на срив в охлаждащата система. Работата им е била да оценят дизайна на реакторите "Марк-1". След откритията си Брайденбау и колегите му Грегъри Майнър и Ричард Хъбърд сами не са издържали на напрежението и решили да координират оставките си, за да предизвикат публична реакция. Действията им довели до създаването на американската служба за атомен надзор, която в последствие е наложила натиск върху "Дженеръл Електрик" да преоборудва реакторите си. Част от промените са включвали добавянето на охладителна течност, която разрежда химичните частици и така намалявa температурата, създадена от реакцията им.

"Ню Йорк Таймс" пише, че реакторите са преминали през много промени оттогава насам, но Брайденбау твърди, че въпреки това те не могат да понесат силата на непредвидими природни бедствия като цунамито в Япония. Компанията "Дженеръл Електрик" настоява, че реакторите никога не са имали проблеми в продължение на 40-те години от създаването им. Други обаче твърдят, че собствениците на електроцентрали, както и правителствата знаят за всички рискове и продължават да удължават живота на стари съоръжения, вместо да инвестират в алтернативни източници на енергия.

В момента има общо 32 "Марк-1" реактора по света, 23 от които се намират на територията на САЩ.

Източник: bTV