Шест щата поискаха от Върховния съд на САЩ да отхвърли искането на президента Джо Байдън да изпълнява плана си за отмяна на студентски дългове. Според тях планът надхвърля правомощията на неговата администрация, съобщи Reuters.

В жалбата си щатите Арканзас, Айова, Канзас, Мисури, Небраска и Южна Каролина заявяват, че правителството се опитва да "наложи властта си далеч отвъд всичко, което Конгресът би могъл да си представи".

Правителството на свой ред заяви, че решението от 14 ноември за блокиране на плана оставя милиони икономически уязвими кредитополучатели в неизвестност.

Шестте щата искат съдиите да отменят съдебното разпореждане на по-долна инстанция, което спира изпълнението на програмата, докато трае съдебният спор за нейната законност. Пет от шестте щата са управлявани от републиканци, а в последния от тях, Канзас, главният прокурор е републиканец.

Планът на Байдън беше обект на няколко съдебни дела от страна на консервативни главни прокурори и юридически групи.

Правителството също така оспорва решение от 10 ноември, взето от федерален съдия в Тексас, който постанови, че планът на президента Джо Байдън да анулира стотици милиарди долари дълг по студентски заеми е незаконен и трябва да бъде отменен.

Американският окръжен съдия Марк Питман, назначен от бившия републикански президент Доналд Тръмп във Форт Уърт, нарече програмата "противоконституционно упражняване на законодателната власт на Конгреса".

Федералните власти спряха да приемат заявления за облекчаване на студентски дългове след постановяването му.

Обявената през август политика на Байдън би облагодетелствала милиони американци, опрощавайки до 10 000 долара задължения по студентски заеми на кредитополучатели, които печелят по-малко от 125 000 долара годишно или 250 000 долара за семейни двойки. На студентите, които са получавали стипендии "Пел" в полза на колежаните с по-ниски доходи, ще бъдат опростени до 20 000 долара от дълга им.

Политиката изпълнява обещание на Байдън да помогне на затъналите в дългове бивши колежани от президентската му кампания през 2020 г. През септември Бюджетната служба на Конгреса изчисли, че опрощаването на дълговете ще струва на правителството около 400 милиарда долара.

Щатите, които оспорват политиката, твърдят в иска си, че планът за опрощаване на дългове нарушава правомощията на Конгреса и застрашава бъдещите приходи на щата и средствата, спечелени от щатските институции, които инвестират в студентски заеми или ги обслужват.