Последното 92-ро издание на Наградите на филмовата академия на САЩ събра 23.6 млн. зрители по време на живото предаване.

Това е ново дъно в историята на най-голямото холивудско събитие.

Тазгодишните Оскари отчитат 20% спад в аудиторията спрямо миналата година, когато 29.6 млн. души гледаха церемонията на живо.

Предходното дъно беше регистрирано през 2018 г., когато аудиторията достигна 26.5 млн. зрители, предава CNN.

Въпреки че не отговаря на собствените си стандарти, рейтингът на Оскарите остава висок спрямо повечето програми по телевизията.

Все пак тенденцията за отлив от холивудските награди е факт – само преди 6 години церемонията беше гледана от над 40 млн. души.

Редица фактори имат отношение към понижението – от дължината на церемонията до алтернативите за развлечение, които са на една ръка растояние от потребителите.

Ниският рейтинг на Оскарите не е голяма изненада, след като други подобни церемонии, като Грами и Еми, също страдат от спад в популярността.

Тазгодишната церемония навярно пострада и от прекалената си продължителност, като е възможно някои зрители да са сменили канала, след като шоуто навлезе в третия си час. Тази година Оскарите продължиха 33 минути повече от планираното.

Критици смятат, че целостта на шоуто е била нарушена от прекалената му продължителност.

Освен това фактът, че церемонията остана без водещ за втора поредна година, също се смята от някои анализатори за пропуск.

„Подобно на наградите Еми през есента, тазгодишните Оскари бяха смесица от странни продуцентски и режисьорски решения, като някои от тях донесоха развлекателен дивидент, но повечето допринесоха за предаване, което се разпростря извън трите часа”, пише Даниел Финберг, критик от Hollywood Reporter.

Големите победители на наградите Оскар през 2020 г.Южнокорейският филм „Паразит“ получи Оскар за най-добър филм, с което се превърна в първата чуждоезикова продукция, която печели голямата награда

Според него миналогодишното шоу се е представило изненадващо добре без водещ на сцената, но към днешна дата става ясно, че това по-скоро се дължи на чист късмет, отколкото на някакво предоставяне на стойност.

Въпреки ниския рейтинг, тазгодишните Оскари бяха исторически и поради друго събитие благодарение на южнокорейската продукция „Паразит”, която грабна приза за най-добър филм.

Това е първият неанглоезичен филм, който печели най-голямата награда в церемонията.

Церемонията включваше някои добри попадения, като музикални изпълнения и откриващ монолог от комиците Стив Мартин и Крис Рок.

Сред големите имена, които спечелиха Оскар, попадат Брад Пит с приз за най-добра поддържаща роля и Хоакин Финикс за най-добър актьор.