Саудитска Арабия отмени десетилетната забрана на киносалоните в рамките на социалните реформи, започнати от влиятелния коронован принц, които разтърсват ултраконсервативното кралство, съобщава британският вестник Daily Telegraph.

Правителството съобщи, че ще започне да лицензира незабавно киносалони и първите се очаква да отварят врати през март догодина. Решението може да стимулира зараждащата се киноиндустрия в кралството.

Възраждането на кината ще представлява промяна на нагласите в Саудитска Арабия, която насърчава забавленията в рамките на плана за обхватни реформи след края на петролната ера. Консерваторите се противопоставят на промените, тъй като смятат киносалоните за вулгарни и греховни.

“Считано от началото на 2018 г., в кралството ще могат да функционират кина за първи път от над 35 години“, съобщи министерството на културата и информацията в комюнике.

„Това е крайъгълен камък в развитието на културната икономика в кралството“, съобщи министърът на информацията Ауад Алауад в комюникето.

Очаква се, подобно на повечето обществени пространства в кралството, киносалоните да бъдат разделени за мъже и за жени и да имат отделни пространства за семейства.

Хората с твърдолинейни възгледи, които смятат кината за заплаха за културната и религиозна идентичност, изиграха основна роля за затварянето им през 80-те години на миналия век.

Най-високопоставеният духовник в Саудитска Арабия предупреди през януари за „покварата“ от кината, като заяви, че те рушат морала. Но властите изглежда отхвърлят заплахата, като някои сравняват реформите в Саудитска Арабия с автобус, който се движи на висока скорост – хората или се качват на борда, или рискуват да бъдат подминати.

В последните месеци в Саудитска Арабия бяха организирани концерти, културен фестивал и чествания на националния празник, на които можеха да присъстват мъже и жени. На тях хората можеха да танцуват на улиците и за първи път се чуваше електронна музика.

Самите саудитци също са доста учудени от бързите промени, включително историческото решение, което позволява на жените да шофират от следващия юни.

Социалните промени са в съответствие с обещанието на коронования принц Мохамед бин Салман да върне в Саудитска Арабия „отворен, умерен ислям“ и да унищожи екстремистките идеологии.

Саудитски режисьори от дълго време твърдят, че забраната на кината няма смисъл в ерата на You Tube. Саудитските филми предизвикват интерес в чужбина, като използват интернет, за да заобикалят каналите за разпространение и понякога – строгите държавни цензори.

„Това е прекрасен ден в Саудитска Арабия. Саудитска Арабия казва, че кината ще бъдат лицензирани в началото на 2018 г.“, написа в Twitter режисьорката Хаифаа ал-Мансур.

Нейният филм „Зеленият велосипед“ сътвори история през 2013 г., след като стана първият саудитски филм, получил номинация за Оскар за най-добър чуждестранен филм. Лентата разказва за мечтата на 10-годишно момиче да се сдобие с велосипед като момчетата в консервативния й квартал.

Тази година страната отново е кандидат за Оскар с филма Barakah Meets Barakah - първата романтична комедия на кралството, чиято премиера се състоя на Берлинския международен филмов фестивал.

“Сега нашите млади мъже и жени ще покажат на света възможностите и историите, които си заслужава да бъдат видени. Поздравления за поколение 2030“, написа в Twitter саудитският режисьор Аймен Тарек Джамал.