Откриха най-голямото находище на литий в света в кратер на вулкан

© Unsplash
Въздействието на изменението на климата и глобалното затопляне накара правителствата и промишлеността да се насочат към по-устойчив подход към почти всичко. Технологиите бързо се адаптират - от електрическите превозни средства до производството на енергия чрез слънчеви панели и вятърни турбини.
Тези технологии обаче, пише Interesting Engeneering, се нуждаят от литиево-йонни батерии, които съхраняват енергия и захранват всичко - от електромобили до мобилни телефони. Прогнозираното търсене на литий до 2040 г. ще бъде 1 милион метрични тона, което предполага осемкратно увеличение на общото световно производство в сравнение с 2022 г.
Затова е добра новина, че най-голямото в света находище на литий току-що е открито във вътрешността на угаснал вулкан в Съединените щати. Вулканолози съобщават, че по границата на Невада и Орегон, във вулканичен кратер, наречен калдера McDermitt, има до 120 милиона тона литий.
Най-голямото литиево находище в света
Зоната, богата на литий, е идентифицирана само в южната половина на калдерата в прохода Thacker Pass и непосредствено на север в планините на Монтана, съобщават изследователите в своето проучване.
Високите концентрации на литий в седиментите в калдерата McDermitt са документирани от няколко компании и изследователи от 70-те години на миналия век. В проучването се казва, че запасите от литий, съдържащи се в седиментите на калдерата, са поне равни, ако не и по-големи от лития, открит в боливийската солна равнина, която преди това се смяташе за най-голямото литиево находище на Земята.
Геологът Анук Борст, който не е свързан с проучването, коментира пред специализираното издание Chemistry World: "Ако се вярва на техните оценки, това е много, много значително находище на литий. То може да промени динамиката на лития в световен мащаб по отношение на цената, сигурността на доставките и геополитиката."
Литият често е наричан "бяло злато", което ясно изразява загрижеността относно количествата, с които разполага човечествотото, за да да отговори на изискванията на индустрията за електрически превозни средства и възобновяеми енергийни източници. Той се превърна в критичен ресурс за зелените технологии, въпреки че далеч не е в изобилие, а разпределението му е географски неравномерно. Анализатори изчисляват, че доставките на литий ще намалеят до 2025 г., но с това откритие нещата могат да се променят.
Недостиг на литий заплашва електрическия преход на автомобилните компанииПрез 2030 г. се очаква световното търсене да надхвърли предлагането с 500 000 метрични тона
До 120 милиона тона литий
"Ако успеят да извлекат лития по не толкова енергоемък начин или чрез процес, при който не се изразходва много киселина, това може да бъде икономически много значимо откритие", добавя Борст. "САЩ ще разполагат със собствени доставки на литий и промишлеността ще бъде по-малко притеснена от недостига."
Томас Бенсън, геолог в Lithium Americas Corporation, който е съавтор на новото проучване, очаква, че добивът може да започне до 2026 г., съобщава на свой ред New York Post.
Българският бизнес
- Жилищен кредит с фиксирана лихва в евро за първите 10 г. от Пощенска банка
- Зелената кауза на Yettel ще помага на потребителите да живеят по-устойчиво
- Payhawk Green помага на компаниите да вземат по-устойчиви решения