Учени откриха останки от най-стария чай на света в гробница на китайски император и съпругата му, живели преди повече от 2100 години.

Останките от растението са открити в ритуални шахти в гробницата на император Лю Цю – четвъртият император от династия Хан, който е живял между 188 г. и 141 г. преди Новата ера, съобщава екип от изследователи от Китай и Великобритания.

Заради лошото си състояние останките, открити от учените, са били подложени на молекулярен анализ, за да бъде установено дали са листа или пъпки. Според екипа най-вероятно става въпрос за чай от растението камелия.

Най-старите писмени сведения за напитката датират от 59 г. преди Новата ера. Досегашните най-отдавнашни останки от чай са стотици години след сегашните открития - в периода на северната династия Сон (960-1127 г. след Новата ера).

„Нашето проучване разкри, че чаят е пит от император от династията Хан най-рано 2100 години преди Новата ера“, посочва екипът в своя текст. При проучването си те са сравнили намерените останки с такива, открити сред погребални артефакти в гробището Гургян в Тибет, които датират от втори или трети век след Новата ера.

Те са открили, че чаят вече се е транспортирал от Китай към Централна Азия и Тибетското плато неколкостотин години по-рано, отколкото досега се е смятало – преди 1800 години, съобщи БГНЕС.

“Това означава, че една част от Пътя на коприната по това време е минавал и през Тибет“, посочват изследователите. Предишните най-стари записи за пренасяне на чай по Пътя на коприната в Тибет, Централна Азия или Южна Азия от Китай са от династията Тан (618-907 след Новата ера).

“Тези данни показват, че чаят е бил част от търговията с луксозни продукти, заедно с текстила, която се е извършвала по Пътя на коприната преди около 2000 години, и чаят е бил търгуван в Тибет“, посочва още проучването.

В днешно време чаят е втората най-популярна напитка в света след водата и се консумира от близо три четвърти от населението на планетата.