Учени от Института по археология РАН откриха над 2000 артефакта във Велики Новгород. Сред тях присъстват 14 грамоти и една златна монета от времето на византийския император Роман III.

В пресрелийза на института се съобщава, че разкопките са се провели през есента и зимата на 2015/2016 година в историческия център на града, на 70 м на запад от Неревския разкоп, където преди повече от 50 г. са открити първите грамоти от Средновековна Рус.

В съобщението се уточнява, че археохолическите изследвания са имали спасителен хакактер. Работите са се провеждали на мястото на планирано строителство на нова сграда. На площ около 180 кв. м напълно е изучен "културен слой, достигащ 3.5 м, започнал да се формира в края на 10 в.

По време на разкопките са открити остатъци от древен мост, от който са съхранени 19 слоя древни настилки, датирани между 11-15 в.

Сред намерените артефакти присъстват грамоти, оловни печати, потвърждаващи истинността на финансови или административни документи, а също така и държавния печат на Велики Новгород от 14-15 в и княжески печати от 12 в.

Открити са още оръжия, украшения, арабски, византийски и западноевропейски монети.

"Съдейки по големите концентрации статусни находки (грамоти, монети, оловни печати), се изясни, че тук са живели заможни хора, имащи отношение към търговията и градската управа", се казва в съобщението.

Сред грамотите се отличават два неголеми цели етикета. На един от тях има надпис "Аз съм кученце". Не е изключено този етикет да е бил прикрепен към нашийника на породисто куче.

Учените са открили един цял документ, на който кратко и просто е написано: "От Гаврил до Кондрат. Ела тук". Той напомня съвременен sms, но датира от далечната първа половина на 13 в.

Сред сензанционните находки може да се причисли и половин византийска златна монета, изсечена по времето на император Роман III (1028–1034). За първи път в Новгород е открита такава монета.

Разкопки в града се провежда от 30-те години на миналия век. През 1956 година учените установиха, че Велики Новгород е възникнал в началото на 10 в.