Министърът е заявил, че правителството ще ускори разходите за инфраструктура, като се възползва от ниските разходи по британските заеми

Министърът на финансите на Великобритания, Джордж Озбърн смята, че британската икономика е "в процес на оздравяване", но е предупредил, че трябва да се направи повече, за да се гарантира връщането към растеж, пише вестник "Дейли Телеграф", цитиран от Фокус.

"Ние сме на върха на дефицит. Свидетели сме на трудни времена за британската икономика, това е труден момент за световната икономика, като цяло, но нашата икономика се лекува. Ние трябва да вложим повече усилия и трябва да го направим по-бързо ", заявява министърът.

Въпреки усилията на правителството, икономиката на Великобритания се е свила с 0.5% през второто тримесечие на 2012,прирастът е по-малък, отколкото се смятало досега, а Великобритания е затънала в двойна рецесия.

"Икономическите проблеми във Великобритания са дълбоко в корените, и са се трупали в продължение на много години", добавя Джордж Озбърн "Ако има бързо решение, или лесен път, аз първи ще тръгна по него. Няма лесен път."

Министърът е заявил, че правителството ще ускори разходите за инфраструктура, като се възползва от ниските разходи по британските заеми.

Раздвижване на имотния пазар и създаване на нови работни места е в основата на програмата на британското правителство за съживяване на икономиката на страната, представена от премиера Дейвид Камерън, съобщи БНР. Изявлението му е подготвено за откриващата се днес есенна сесия на парламента.

Една от необходимите мерки по пътя за излизане на Обединеното кралство от икономическата криза според премиера е стимулирането на жилищния пазар и оказване на съдействие на британците, които придобиват жилище чрез пускането на държавни "облигации за купувачите". В страната вече се прилага програмата на кабинета наречена "Нюбай" за първо купуване на жилище, според която определен кръг банки могат да отпуснат до 95 на сто от необходимите средства.

Предвижда се освен това да бъдат създадени така наречените малки работни места с ниско заплащане, при което работникът няма да плаща данъци и да прави вноски в националната осигурителна система. Правителството е заимствало практикуваната схема в Германия, според която месечни доходи до 400 евро не се облагат. Във Великобритания този таван достига 672 британски лири или 847 евро.

Правителството планира да разшири и мрежите на "независимите училища", чиято дейност изцяло се контролира от избирани съвети от родители, учители и бизнесмени. Премиерът изтъкна и необходими строги мерки, взети по-рано от кабинета, за съкращаване на бюджетния дефицит.