В коментар по отношение на сриващите се фондови пазари и капитализма главата на римокатолическата църква папа Бенедикт XVI заявява, че “парите изчезват и не представляват нищо” и че “истинско остава единствено Божието слово'' .

"Този, който се стрeми само към осезаеми и материални неща като успех, кариера и пари, гради къщата на живота си върху пясък", е заявил папата пред епископи на събиране във Ватикана.

Ватиканът обръща внимание на световната финансова криза и публикува статии в официалния си вестник l'Osservatore Romano, които критикуват модела на свободния пазар за това че се е “разраснал прекалено много и в грешна посока през последните две десетилетия''

Кризата започна да се отразява и на световния икономически растеж, след като компаниите и потребителите получават средства назаем все по-трудно и на по-висока цена. Сривът на световните пазари по целия свят вчера изтри повече от 2 трлн. долара от средствата на инвеститорите. Европейският индекс Dow Jones Stoxx 600 Index отбеляза най-големия си спад от 1987 г. насам.

Ватиканът, най-малката държава в света, има не само духовен интерес към настоящата криза. Папството разчита на печалбата от акции, облигации и недвижимо имуществото на стойност около 1 млрд. долара, в добавка към даренията от католици по целия свят.

И докато Светият престол се е облагодетелстват през 90-те години на миналия век от бума на фондовите пазари и силния долар, 2003 и 2007 г. не са били така успешни поради обезценяването на щатската валута, показват финансовите отчети публикувани ежегодно.

С влошаването на икономическата перспектива, папата може би ще трябва отново да се обърне към системата за църковни финанси, базирана на даренията на вярващите и известна като Peter's Pence.

Независимо от факта, че тези дарения за папата би трябвало да бъдат насочени към хуманитарни каузи, те се използват при финансова нужда и за представителите на църквата. През системата са набрани 79.8 млн. долара през 2007 г. Най-големите дарители са САЩ и Италия.