Два дни след края на срещата на Г-20 в Сеул папа Бенедикт Шестнайсети призова за дълбока реформа в световната икономика, предаде Франс прес.

Трябва да се гледа възможно най-сериозно на сегашната икономическа криза, върху която се съсредоточи форумът на Г-20, заяви главата на Римокатолическата църква пред хиляди поклонници, събрали се на площад "Свети Петър" в Рим. Кризата изисква решимост за дълбока реформа на глобалния модел за икономическо развитие, каза папата.

Богатите държави не бива да се стремят към изгодни съюзи, които могат да имат тежки последици за най-бедните страни, подчерта той. Бенедикт Шестнайсети отбеляза също, че е дошло време за преоценка на статута на селското стопанство, третирано като отрасъл на миналото, което може да стане жизненоважен ресурс за бъдещето. Той призова за постигане на нов баланс между селско стопанство, промишленост и услуги, който би довел до устойчиво развитие.

Папата заяви, че в икономическата криза вижда остри симптоми на заболяване, произтичащо от трайния дисбаланс между богатство и бедност, от скандалното наличие на глад, от състоянието на околната среда и проблема с безработицата.

Преди срещата на Г-20 папата настоя ръководителите на страните от групата да работят в полза на устойчиви, справедливи и зачитащи човешкото достойнство решения.

Източник: БТА