През тази година се навършват 50 г. от създаването на първата космическа химикалка.

Доста хора си мислят, че НАСА е инвестирала милиони в създаването на иновативния продукт, но историята изобщо не е такава, пише TechCrunch.

Въпреки че първата космическа химикалка е използвана през 1968 г., тя е създадена 2 години по-рано, като напълно частна инициатива на майстора на химикалки Пол Фишер.

Фишер инвестирал в начинанието си 1 млн. долара собствени средства. Така на бял свят се появява химикалката AG-7, която може да работи в условия на нулева гравитация.

Химикалката работи чрез мсатило под налягане и специален гел, който позволява написаното да остава, независимо от температурата или липсата на гравитация.

Той изпраща изобретението си на НАСА, което е съвсем логично, тъй като едва ли има друга организация в САЩ, която би се възползвала от подобна иновация.

НАСА са очаровани от нея и веднага започват да работят с химикалката. Малко по-късно и СССР започва да я използва в своята космическа програма.

Така химикалката е използвана за първи път през 1968 г. при мисията Apollo 7, като служи на космонавтите за 11 дни, прекарани в орбита.

Космическо застраховане или бизнес за милиониПредлагането на застраховки за космически полети изглежда като доста сложно бизнес начинание.


По случай юбилея бе пусната лимитирана серия от химикалката от 500 броя, като цената, на която колекционерите могат да я придобият, възлиза на 500 долара.

Освен че е изработена от позлатен материал, химикалката идва и с цитат на един от космонавтите от Apollo 7 Уолт Кънингъм:

„Преди 50 години летях с първата космическа химикалка на Apollo 7. Разчитах тогава на нея и все още е единствената химикалка, на която разчитам тук, на Земята.”