Приключи първият телевизионен дебат между кандидатите за президентския пост в САЩ - демократа Барак Обама и републиканеца Джон Маккейн.

При първото "кръстосване на шпагите" Маккейн обвини своя противник, че е поискал 932 млн. долара субсидии за своя щат Илинойс в рамките на законопроекти, дискутирани в Сената. "Това е близо един милион долар за всеки ден, през който той е бил в Сената на САЩ", заяви републиканският кандидат.

"Не е това начинът, по който се намаляват разходите във Вашингтон. Ето една от фундаменталните разлики между сенатор Обама и мен самия". Маккейн размаха химикалката си, която смята да използва, за да налага ветото си на "всеки проект за разход, който ще минава през неговото бюро", ако спечели изборите на 4 ноември. Той обяви, че САЩ "печелят в Ирак" и че стратегията, подкрепена от него - да се изпратят десетки хиляди войници като подкрепления в Ирак, за да победят бунтовниците, "е увенчана с успех".

От своя страна, Обама припомни, че още отначало се е противопоставял на войната и заяви, че нахлувайки в Ирак, САЩ са изгубили основната си цел, която, според него, са талибаните и "Ал Кайда" в Афганистан. Кандидатът-демократ заяви, че е готов за насочени военни удари срещу терористите в Пакистан с или без съгласието на Исламабад. "Ако САЩ имат на прицел "Ал Кайда", Осама бин Ладен и неговите сътрудници, и ако Пакистан не иска или е неспособен да действа, тогава ние трябва да ги елиминираме", заяви Обама.

Двамата разискваха още темите за ядреното оръжие, отношенията с Русия след войната в Грузия и други.

Минути след приключване на дебата и от двата щаба декларираха победа. "Това беше чиста победа за Обама на територията на Маккейн", заявиха от щаба на демократическия кандидат. "Не е така", отвърнаха от щаба на републиканеца. "Маккейн спечели дебата, контролирайки отначало докрай диалога, независимо дали ставаше дума за икономика, данъци, разходи, Ирак и Иран", е мнението на Джил Хейзълбейкър, завеждаща връзката с медиите в щаба на 72-годишния кандидат.

Според нея Маккейн е показал способностите си на лидер, каквито липсват у Обама. "Обама призна, че Маккейн е прав цели пет пъти", добавя Хейзълбейкър, според която Америка е видяла чрез републиканския кандидат "ясно очертано бъдеще". "Изобщо не е така", контрират от щаба на Обама. "Маккейн не предложи нищо, освен същата правалила се политика на Буш, докато Обама направи силна заявка за промяна в нашата икономика и външна политика”, посочват поддръжниците на Обама.

“Докато Маккейн продължава да лобира за драстично намаление на данъците на големите компании, Обама пледира за намаляване на данъчното бреме при средната класа, за достъпно здравеопазване и за нова енергийна и икономическа политика, която ще доведе до откриването на милиони нови работни места”, допълват още от там.

Източник: БГНЕС