Първото в света хапче, което може да се следи в човешкото тяло от разстояние, получи зелена светлина от американския здравен регулатор, предава BBC.

Хапчето, което се казва Abilify MyCite, е насочено към болести, като шизофрения и маниакални депресии. Таблетката разполага с вграден сензор, който показва дали лекарството е погълнато от пациента или не.

Пациентите носят устройство, което предава информацията от таблетката към техния смартфон или този на близките им. Освен това данните се изпращат и към лекуващия лекар, ако пациентът е съгласен.

Експертите се надяват, че това може да подобри процеса на лечение, благодарение на контрола дали лекарството е взето или не.

От компанията обаче избягват да се рекламират с това, като посочват, че Abilify MyCite не може да се използва за следене в реално време, тъй като са възможни забавяния или пълна липса на сигнал от вградения предавател.

Хапчетата нямат лиценз да се прилагат върху по-възрастни пациенти, страдащи от деменция.

Сензорът в хапчето е с големината на песъчинка, като се активира при контакт със стомашния сок.

Така, за да се издаде сигнал от сензора, може да са необходими от 30 минути до цели 2 часа.

Мичъл Матис от щатския регулатор FDA (Food and Drug Administration) посочва: „Възможността да се следи приемането на медикаменти, предназначени за ментални заболявания, може да е полезна за някои пациенти.“

„FDA подкрепя разработката и употребата на нови технологии при лекарствата с рецепта и се ангажира да работи с компаниите, за да се разбере как технологиите може да помагат на пациенти и лекари“, добавят от FDA.