Пазим се от Javelin, сваляме Starlink - как Китай се готви за война

1524
Пазим се от Javelin, сваляме Starlink - как Китай се готви за война

© Getty Images

Китай се нуждае от възможности за сваляне на сателити Starlink в ниска околоземна орбита и да защитава танковете и хеликоптерите си от ракети Javelin, изстрелвани от рамо, за да се подготви за евентуален конфликт с водените от САЩ сили в Азия. 
 
Около това се обединяват китайските военни изследователи, които изучават бойните действия в Украйна, посочва Reuters в свой анализ на почти 100 статии в повече от 20 военни списания. Анализът разкрива усилията на китайския военно-промишлен комплекс да проучи внимателно въздействието на американските оръжия и технологии, които биха могли да бъдат използвани срещу войските на Пекин при евентуална война за Тайван. 
 
Китайскоезичните списания, в които се разглеждат и украински саботажни операции, отразяват работата на стотици изследователи в мрежа от университети, свързани с Народноосвободителната армия на Китай (НОАК), държавни производители на оръжие и мозъчни тръстове на военното разузнаване. 
 
Въпреки че китайските официални лица избягват открити критични коментари относно действията на Москва или представянето на нейните военни на бойното поле, призовавайки за мир и диалог, публично достъпните научни статии са по-откровени в оценките си за руските недостатъци, посочва още информационната агенция.  
 
И най-важното - освен че оценяват недостатъците на двете страни в бойните действия, китайските военни умове искат да се възползват от войната в Украйна, за да анализират из основи предимствата на своите потенциални противници. 
 
Reuters събира мненията на различни държавни експерти и дипломати, пожелали анонимност, според които въпреки различията със ситуацията в Тайван войната в Украйна може да предложи множество прозрения за Китай. 
 
Половин дузина статии на изследователи от НОАК показват загрижеността на китайските военни за ролята, която Starlink - сателитна мрежа, разработена от базираната в САЩ компания за космически изследвания SpaceX на Илон Мъск, играе в осигуряването на комуникациите на украинските военни по време на руските ракетни атаки срещу енергийната мрежа на страната, . 
 
"Отличното представяне на сателитите Starlink в този руско-украински конфликт със сигурност ще подтикне САЩ и западните държави да ги използват широко при евентуални военни действия в Азия”, се казва в статия от септември, написана в съавторство от изследователи от Инженерния университет на армията на НОАК, цитирана от Reuters 
 
Авторите смятат, че е "спешно" Пекин, който се стреми да разработи своя собствена сателитна мрежа, подобна на Starlink, да намери начини да сваля или деактивира сателитите на американската компания. 
 
Конфликтът в Украйна също така обединява китайските военни анализатори около тезата, че на войната с дронове трябва да се обърне по-голямо внимание и да се насочат повече инвестиции в сферата.  
 
В статия в официалното списание на китайската военна администрацията от октомври пък се отбелязва, че страната трябва да подобри способностите за защита на военната си техника с оглед на "сериозните щети, нанесени на руски танкове, бронирани машини и военни кораби" от ракети Stinger и Javelin. 
 
Колин Кох, научен сътрудник по въпросите на сигурността в Сингапурското училище за международни изследвания "S. Rajaratnam", коментира пред агенцията, че украинският конфликт е дал тласък на дългогодишните усилия на китайските военни учени да разработят модели за кибервойна и да намерят начини за по-добра защита на бронетехниката си от съвременните западни оръжия. 
 
По отношение на Starlink той акцентира: “Това е наистина нещо ново, за което те трябва да се притесняват - военното приложение на напреднала цивилна технология, която не могат лесно да възпроизведат". 
 
Наскоро, директорът на ЦРУ Уилям Бърнс обяви, че Си Дзинпин е наредил на военните си да бъдат готови да нахлуят в Тайван до 2027 г., припомня още Reuters. 
 
На този фон китайските военни учени от Националния университет по отбрана на НОАК са започнали да анализират и ефекта от американските доставки на високоподвижни артилерийски ракетни системи - HIMARS, за Украйна и възможността тези установки да се превърнат в проблем за армията на Пекин.  
 
Много други статии се фокусират върху грешките на нахлуващата руска армия. В една от тях се посочват остарелите тактики и липсата на единно командване при танковите атаки, а в друга - че руската комуникационна офанзива не е била недостатъчна, за да се противопостави на източниците на разузнавателна информация на НАТО. 
 
През февруари, тайванският министър на отбраната предупреди, че китайските военни са се поучили от руското нахлуване в Украйна, като са стигнали до извода, че всяка атака срещу Тайван трябва да бъде бърза, за да успее. Затова и военното ръководство на автономния остров също изучава конфликта, за да актуализира собствените си бойни стратегии, посочват в заключение от Reuters. 
 
Българският бизнес

Подобни статии

Най-четени статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg