Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в развиващите се държави ще намалеят със 180 млрд. долара, или 31%, през тази година, тъй като световната рецесия принуждава мултинационалните компании да намаляват разходите си, информира Bloomberg, позовавайки се на данни от Световната банка.

Спадът ще подложи отново под напрежение валутите на развиващите се пазари. Ръстът в стойността на южнокорейския вон, бразилския реал и полската злота се стопи от края на 2008 г., тъй като компании като Rio Tinto Group и Honda Motor Co. отложиха плановете за разширяване на дейността си.

Преките чуждестранни инвестиции в развиващите се държави са паднали с 10% през 2008 г. и ще продължат да намаляват през настоящата година, според прогнозите на ООН. Преките инвестиции, които обикновено включват разходи за заводи и оборудване или покупката на контролен пакет акции, са съставлявали 38% от приходите на средства в развиващите се държави в последните години, в сравнение с 10-процентен дял на инвестициите на фондове и 54% на заемите, според данни на Morgan Stanley.

Индексите Bloomberg-JPMorgan, които следят валутите в Азия, Латинска Америка и Източна Европа, отчитат спад от 5.9%, 19% и 11%, респективно през 2008 г., а през новата година се понижават допълнително.

Rio Tinto, която е третата най-голяма минна компания в света, този месец отложи разширение на мина за желязна руда в Бразилия на стойност 2.15 млрд. долара. Вторият най-голям автопроизводител в Япония Honda забави строителството на завод на стойност 100 млн. долара в Аржентина и отложи плановете за разширение на дейността си в Турция и Индия. Hitachi Construction Machinery Co., която е най-големият производител на големи изкопни машини, замрази плана си на стойност 1 млрд. долара за разширяване на производството в Китай и други развиващи се пазари.

От петте най-големи световни икономики, само Китай засега избягва рецесията. Утре се очаква да бъдат обявени данни 6.8-процентен ръст на икономиката за четвъртото тримесечие, според предварителните прогнози, което ще е най-малкото повишение от седем години.

Световната банка прогнозира, че преките чуждестранни инвестиции в развиващите се страни ще намалеят до 400 млрд. долара през тази година, от 580 млрд. долара през 2008 г. и 500 млрд. долара през 2007 г.

От финансовата институция също така прогнозират, че през тази година световната търговия ще се свие за първи път от 1982 г., а Бразилия, която има е най-голямата икономика в Латинска Америка, прогнозира, че износът й ще падне с до 20%.

Инвестициите в Китай, която е най-голямата развиваща се икономика, са паднали през декември с 5.7% на годишна база, до 5.98 млрд. долара. Това е и третият пореден месец на спад.

Общо около 67 млрд. долара са били изтеглени от акции и облигации на развиващи се пазари през 2008 г., в сравнение с нетни приходи в размер на 62 млрд. долара за предходната година, според EPFR Global. Отливът намалява през тази година, а фондовете са привлекли 4.29 млрд. долара за първите 14 дена на месеца.

Източноeвропейските държави са най-уязвими сред развиващите се региони по отношение на спад в чуждестранните инвестиции, тъй като те имат сравнително голям външен дълг, според Световната банка. Международният валутен фонд вече предложи спешно помощ на Беларус, Латвия, Унгария, Исландия, Сърбия и Украйна.