Печалбата на водещите авиокомпании по света ще намалее през тази година поради ръст в цените на горивото и разходите за труд, прогнозира международната браншова организация.

Международната асоциация за въздушен транспорт (ИАТА) занижи прогнозата си за печалбата на водещите авиокомпании по света през тази година с 12%, до общо 33.8 млрд. долара, предава BBC.

ИАТА, която провежда своята годишна среща, посочи, че покачващите се лихви и търговското напрежение също ще повлияят негативно на печалбите на превозвачите.

Авиокомпаниите постигнаха рекордна печалба през 2017 г. в размер на 38 мрлд. долара.

Въпреки занижената прогноза, генералният директор на ИАТА Александър де Жинияк посочи, че през тази година се очаква стабилна рентабилност, въпреки повишението на разходите.

Според организацията, разходите за гориво на превозвачите ще скочат с близо 30% през тази година, на фона на поскъпването на петрола до средна цена от 70 долара за барел спрямо 54.90 долара за барел през 2017 г.

ИАТА, която представлява 280 авиокомпании по света, оформящи 83% от международния трафик, предвиждаше преди, че петролът ще бъде на цени от около 60 долара за барел.

Де Жинияк предупреди, че превозвачите може да пострадат от ефектите, предизвикани от политиките на протекционизъм, без да посочва конкретни държави.

„Не сме изправени пред никакво значимо намаление на броя пътници или товари, създадено от търговска война или протекционизъм, но ако това продължава, то в бъдеще ще се случи”, каза президентът на организацията пред журналисти, след годишната среща, проведена в Сидни, Австралия.

Авиокомпаниите пестят милиарди от евтиния петрол, а пътниците?Водещите американски авиокомпании отчетоха рекордни печалби, благодарение на по-ниските цени на горивата. Пътниците обаче не усещат това в цените на билетите

САЩ и Китай се надпреварват какви мита да си наложат един на друг, докато Европейският съюз се оказа потърпевш от нови американски тарифи за внос на стомана и алуминий.

В своята прогноза за рентабилността по региони, ИАТА посочва, че превозвачите от Северна Америка ще постигнат рекордна нетна печалба в размер на 15 млрд. долара през тази година, докато европейските и азиатско-тихоокеанските авиокомпании ще постигнат печалби от съответно 8.6 млрд. долара и 10.1 млрд. долара.