Печалбите на щатските компании значително са забавили темпа си на растеж през изминалото трето тримесечие в резултат на високите цени на енергийните суровини, както и на най-лошата от 1991 година насам криза на ипотечните пазари, което кара анализаторите да очакват, че това може да застигне и цялата икономика.

През третото тримесечие печалбите на щатските компании са се понижили с 19.3 млрд. долара на годишна база, по данни на търговското министерство. За сравнение, през второто те се понижиха с 41.2 млрд. долара.

До голяма степен това се е предопределило от огромните по размер загуби на финансовите компании, вследствие на отписването на лоши кредити.

Анализатори прогнозират, че през четвъртото тримесечие на настоящата година тенденцията най-вероятно ще се запази, като сериозно може да повлече след себе си и цялата щатска икономика.

През октомври от щатската компания, компонент на индекса на "сините чипове" - Dow Jones, шокираха пазара като заявиха, че очакват ръстът на щатската икономика през следващата година да е близък до нулата, или дори да станем свидетели на рецесия на най-голямата световна икономика.

Месец след това подобни твърдения направиха и от ръководството на Ford, като там заявиха, че се надяват на положително излизане от ситуацията и очакват, че най-вероятно щатската икономика няма да изпадне в рецесия през следващата година.

Печалбите на компаниите от широкия индекс Standard & Poor's 500 се понижиха с близо 25% на база печалба на акция през третото тримесечие, което бе и най-голямото им тримесечно понижение на годишна база от близо пет години.

Анализатори прогнозират понижението им през четвъртото тримесечие, дори да е по-голямо и да възлезе на 30%.

Очакванията на анализаторите от Bloomberg са за минимален ръст в оперативните печалби на компаниите компоненти на S&P 500 от едва 1.1% през настоящото тримесечие.

Това е значително под прогнозите им, направени преди месец за ръст от 8.8%. За сравнение, през третото тримесечие печалбите отбелязаха спад от 2.5%, или първото им понижение от пет години.