Перу ще обяви извънредно положение в района на медната мина Куахоне на компанията Southern Copper Corp.

Това съобщи премиерът на страната, след като протести засегнаха добива в основни мини в района на Андите, спирайки 20% от добива на мед на страната.

Перу е вторият най-голям производител на червения метал в света. Живеещи в бедност общности в богатите на мед Анди организират все по-големи протести срещу миннодобивните компании, сред които са MMG Ltd и Glencore, информира Ройтерс.

Те се оплакват, че богатството от добива на минерали не достига до тях, въпреки високите международни цени на суровините.

Куахоне преустанови временно дейност на 28 февруари, след като жители на намиращо се наблизо селище спряха водоподаването към мината с настоявания за финансови компенсации и дял от бъдещите печалби.

Енергийният преход ражда нови суперсили. Но дали те са готови за това?Светът постепенно започва да се отказва от изкопаемите горива, в резултат на което се налага преход към по-чисти източници на енергия

Правителството на президента Педро Кастльо не беше склонно да обявява извънредно положение, което се отразява на гражданските свободи, за да потисне протестите срещу влиятелната медна индустрия в Перу.

Премиерът Анибал Торес обаче обяви вчера, че търпението на правителството за разрешаване на проблема се изчерпва.

Общностите "настояват за нещо неразумно, 5 млрд. долара," заяви Торес. "Това ни накара да обявим извънредно положение, а проблемът трябва да се разреши сега."

Освен в Куахоне, добивът в мината Лас Бамбас също спря вчера, след като жители на селището Фуерабамба влязоха в нея и си устроиха лагер.

Представители на правителството организираха среща с представители на Фуерабамба, но до вчера нямаше решение на проблема.

Кастильо беше избран през миналата година с огромната подкрепа на населението в миннодобивните региони заради обещанията си да разпределя печалбите от добива на мед.

Перу е произвела 2.3 млн. тона от червения метал през 2021 г., според официалната статистика. От Лас Бамбас са добити близо 300 000 тона, докато добивът от Куахоне възлиза на 170 000 тона, което съставлява 20% от производството на мед в страната.

Вчера в страната започнаха и протести срещу разширяването на притежаваната от Glencore мина Антапакай.