Пет инвестиции, които показват глобалните амбиции на Катар

5021
Пет инвестиции, които показват глобалните амбиции на Катар

© Pixabay.com/Wikipedia

Ако се смята, че в Катар живеят над 2.3 милиона души, но само 290 000 са граждани на страната, значи един на всеки десет катарци е милионер.

Но дори да се вземе предвид цялото население, Катар е страната с най-високи доходи на човек от населението – 129.112 долара на година, според данните на Международния валутен фонд.

Сега арабската държава преживява сериозна дипломатическа криза, след която шест страни прекъснаха дипломатически отношения с нея, като я обвиниха, че създава нестабилност в региона.

Саудитска Арабия, Египет, Бахрейн, Обединените арабски емирства, Йемен и Либия обвиняват страната, че подкрепя терористични групировки, включително Ислямска държава и Ал-Кайда, което властите в Доха категорично отричат.

Богатството на Катар идва преди всичко от природния газ. Страната е най-големият износител на синьото гориво в света и е на трето място по запаси.


Но преди няколко години тя предприе и структурни промени, които да ограничат зависимостта й от природен газ и да разнообразят икономиката й. Далновидните инвестиции дават добра представа за амбициите на малкия полуостров и желанието му за все по-видима роля в международен план.

За управление на инвестициите властите в страната създадоха през 2005 г. Катарския инвестиционен фонд - суверенен фонд, специализиран в международните инвестиции, който притежава 100% от Qatar Holding, инвестиционния инструмент на страната, и 50% от Катарската национална банка.

И макар че инвестира и в родината си, Катарският инвестиционен фонд (QIA), който от 2009 г. получава между 30 и 40 млрд. долара на година от държавата, инвестира преди всичко на основните международни пазари: Европа, САЩ и Азия-Тихоокеания.

ВВС разказва за пет от най-далновидните инвестиции на Катар.

1. Недвижими имоти – от Shard до Empire State Building



QIA изглежда има специален интерес към сектора на недвижимите имоти в Лондон. Фондът е инвестирал над 16 млрд. долара в инфраструктура, недвижими имоти и банки в британската столица в последните десет години.

Пример за това е закупуването за 906 млн. долара на част от Олимпийския парк в Лондон. Освен това катарската държава е собственик на Shard - най-високия небостъргач във Великобритания и четвърти по височина в Европа.

Арабската държава е собственик и на митичния магазин Harrods и на старата сграда на американското посолство в Лондон, която придоби през 2009 г. за 664 млн. долара. Катар инвестира и извън Великобритания.

През август 2016 г. QIA купи акции за 622 млн. долара от Empire State Realty Trust - компанията за инвестиции в недвижимите имоти, която е собственик на Empire State Building и на други сгради в Ню Йорк.

2. Банки - Barclays и Credit Suisse

QIA е основен външен акционер в британската банка Barclays. Катарският инвестиционен фонд се сдоби с малко над 6% от акциите на банката, но през 2009 г. филиалът му Qatar Holding продаде 35 милиона акции, което ограничи участието му до 5.8%.

В същата година Катар и Barclays сключиха споразумение, чрез което арабската държава се ангажира да инвестира 250 млн. долара във фонда за природни ресурси на британската банка.

Освен това QIA притежава 6.17% от акциите на Credit Suisse. И за да консолидира участието си в швейцарската банка, компанията за недвижими имоти Qatari Diar, създадена от QIA през 2005 г., купи централата й в лондонския квартал Canary Wharf. Цената на сделката беше 517 млн. долара.

3. Спорт - Световно първенство по футбол и Пари Сен Жермен

Поддържаме редовни контакти с Катар, съобщи вчера ФИФА, след като Саудитска Арабия, Бахрейн, ОАЕ, Египет, Йемен и Малдивите обявиха, че прекъснат отношенията си със страната, където ще се проведе Световното първенство по футбол през 2022 г.

Събитието е в центъра на добре премислена стратегия за изстрелване на страната в международната орбита чрез спорта. Освен че превърна Катар в първата арабска страна, която ще бъде домакин на най-важното събитие във футбола, стратегията предвижда и организирането на множество спортни събития на катарска територия.

През 2017 г. Катар ще организира 72 състезания, 39 от които международни. Сред тях изпъкват Световната купа по спортна гимнастика и Диамантената лига по лека атлетика в Доха. Освен това QIA опита да разнообрази инвестициите си, като навлезе в света на спонсорирането на футболни клубове.

Години наред фондът опитваше да придобие футболен клуб от английската Висша лига, но преговорите с клубове, като Евертън и Манчестър Юнайтед, така и не стигнаха до добър край. На фона на затрудненията във Великобритания между 2011 и 2012 г., QIA се превърна в единствения акционер в Пари Сен Жермен.

Настоящият президент и собственик на отбора Насер Ал-Хелаифи е видимото лице на Qatar Sports Investments - филиал на QIA, президент е на Катарската федерация по тенис и на платения телевизионен канал Bein Sports, филиал на Al Jazeera и собственик на правата за излъчване на редица спортни състезания в различни страни.

И, разбира се, мнозина вече са свикнали да виждат името на Катар на фланелките на футболен клуб Барселона, благодарение на спонсорството на Qatar Airways.

4. Авиолинии – Qatar Airways и малка част от Iberia и British Airways

Катарската столица Доха е един от най-големите средищни центрове в Близкия Изток. Тя се превърне в ключова дестинация за авиолиниите от цял свят и преди всичко за държавната катарска авиокомпания Qatar Airways.

Създадена от кралското семейство през 1993 г., авиокомпанията има над 20 000 служители и над 125 международни дестинации от Доха. Определена от Skytrax за втората най-добра авиокомпания в света - след Emirates, Qatar Airways от четири сезона е официалният спонсор на футболен клуб Барселона.

До кои държави спира да лети Qatar Airways? Всички пътници, резервирали билети за засегнатите полети, ще получат алтернативни варианти

През 2015 г. авиокомпанията придоби 9.9% от холдинга IAG, в резултат на сливането на Iberia LAE и British Airways, за сумата от 1.7 млрд. долара. В резултат на кризата в Близкия изток, Qatar Airways обяви вчера,че прекратява незабавно всичките си полети към Саудитска Арабия, ОАЕ, Египет и Бахрейн до второ нареждане.

Решението дойде няколко часа, след като повечето авиокомпании от Персийския залив (Etihad, Emirates, Saudia, Air Arabia и FlyDubai) прекратиха полетите си към Катар.

5. Медии – империята на Al Jazeera

Катарското кралско семейство е собственик на медийна империя.  През 1996 г. емир Хамад бин Халифа Ал Тхани, чието състояние се оценява на 2 млрд. долара, предостави 140 млн. долара за създаването на арабската медийна империя Al Jazeera, която в момента е собственост на Qatar Media Corporation.

С над 300 млн. зрители по цял свят, целта на телевизията е да разшири глобалното влияние на страната. В последните дни Саудитска Арабия, която съзнава влиянието на медийната група, реши да затвори филиалите на Al Jazeera на своя територия.

В комюнике саудитският министър на културата и медиите оправда решението си с факта, че телевизията подкрепя действията на терористични организации и бунтовниците хуси в Йемен. Той обвини медията и че опитва да раздели населението на Саудитска Арабия.

Това е пример, че катарските амбиции за влияние са час от настоящия проблем, отбелязва ВВС.

Българският бизнес

Подобни статии

Най-четени статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg