Милионерите могат да си позволят луксозен дом, обучение в елитни училища и прочее предимства, но когато говорим за частни самолети или суперяхти, да си просто милионер не е достатъчно.

В наши дни, благодарение на покачващите се разходи за живот, да имате един или два милиона, могат да ви осигурят донякъде по-качествен живот, но не могат да ви купят неща, които обикновенно са резервирани само за най-богатите хора на Земята.

А те изобщо не са толкова много, колкото си мислят мнозина.

В наши дни дори сумата от един милиард не е това, което е била преди 30 години, например.

Когато Forbes стартират своята класация за най-богати хора в САЩ през 1982 г., най-богатият американец тогава е Даниел Кийт Лудвиг, като неговото състояние възлиза на 2 млрд. долара.

За сравнение, през 2019 г. сумата от 2 млрд. долара не е достатъчна дори за попадане в класацията на Forbes.

В тазгодишната класация на финансовото издание, 13-те американци, които поделят 400-та позиция в подреждането, притежават по 2.1 млрд. долара всеки.

Business Insider представя пет неща, които само супербогатите хора могат да си позволят.

Суперяхта

Суперяхтите са нещо, което струва толкова скъпо, че малцина в наши дни могат да си го позволят.

Някои стари яхти, с дължина от около 25 метра, могат да се намерят на шестцифрена цена, но суперяхтите се търгуват срещу поне няколко милиона.

25-метрова яхта от 2002 г., която е преминала подобрителен ремонт през 2015 г., струва 1.3 млн. долара, докато 82-метрова яхта, прозведена през 2013 г., струва 132 млн. долара.

Но това е само началото. Трябва да се предвидят пари за заплати на екипажа, горивото, поддръжката и прочее.

Смята се, че собственикът трябва да предвиди до 10% от пазарната цена на яхтата за разходите, свръзани с нея. Това е 1 млн. долара на година за яхта, струваща 10 млн. долара, например.

Частен самолет

Подобно на яхтите, частните самолети също струват много повече от пазарната си цена. Моделът Gulfstream G650ER на Джеф Безос, основателя на Amazon, струва 65 млн. долара. За модела Gulfstream V милиардерът Марк Кюбан плаща 40 млн. долара през 1999 г.

Разходите за гориво, поддръжка, пилоти и прочее могат да достигнат над 1 млн. долара на година. Възнагражденията на пилотите могат да достигнат до 750 хил. долара на година, а таксите за хангари за съхранение скачат до 200 хил. долара годишно.

Професионален спортен отбор

През 2014 г. Стив Балмър плаща 2 млрд. долара за обора от NBA Лос Анджелис Клипърс, което е близо четири пъти по-висока цена от предходната оценка на баскетболния клуб.

В наши дни подобни трансакции не са изключение, като цената на спортен отбор може да варира от 25 млн. долара до 2.2 млрд. долара, в зависимост за какъв спорт става дума и в коя лига се подвизава клуба.

Така или иначе, човек, притежаващ 2.3 или 5 млн. долара, дори не си помисля да придобие спортен отбор, тъй като това е непосилен разход за него.

Персонал за дома

Милионерите могат да си позволят да наемат служители като чистачи или детегледачи, но не могат да имат цяла армия от прислужници на пълно работно време, колкото и да е популярен този сюжет във филми и романи.

По думите на Дейвид Юдовин, изпълнителен директор на Hire Society - компания за намиране на персонал за супербогати клиенти, пълният пакет домашни служители включва мениджър на екипа, иконом, помощник, готвач, чистач, бавачка, учител, шофьор и домакин.

В зависимост от опита на служителите, разходът за всичко това варива между 1.03 млн. долара и 2.4 млн. долара на година – а това не включва здравните придобивки и бонусите на екипа.

Бункер за „края на света”

За да се подготвите добре за „края на света”, са нужни доста пари.

Супербогаташите от Силициевата долина дват милиони долари за бункери, като ги поставят на места, като Нова Зеландия. Най-скъпият бункер от този вид достига цена от 8 млн. долара.

Съществуват обаче и по-луксозни предложения, чиято цена може да достигне 20 млн. долара. В тях има басейни, киносалони, фитнеси, паркове и прочее екстри.

Така за всеки милионер става трудно да даде 20 млн. долара, за да се подготви за „края на света”.

Всичко това обаче означава едно – ако прословутият „край на света” вземе че се случи, то милиардерите ще бъдат в подходяща компания – сред себеподобни.