Цената на петрола продължи с понижението си, като вчера фючърсите на ценната суровина с доставка през септември загубиха 3.42 долара от стойността си, до ниво от 72.06 долара за барел. По време на азиатската си търговия цената на петрола загуби нови 23 цента от стойността си, до ниво от 71.83 долара.

Спадът в цената на "черното злато" се предопределя от опасенията, че забавянето на световната икономика може да рефлектира негативно върху търсенето на суровината. До голяма степен пък очакваното забавяне е причинено именно от високите цени на петрола.

Така от постигнатия си през миналата седмица исторически рекорд при ниво от 78.77 долара за барел, ценната суровина е поевтиняла с близо 7 долара.

Спад регистрираха и цените на останалите петролни продукти, като тези на бензина се понижиха вчера с над 10 цента, до ниво от под 2 долара за галон.

Силното понижение на петрола и петролните продукти стартира в края на миналата седмица след данните за заетостта и безработицата в най-голямата световна икономика.

Много анализатори прогнозират повторение на сценария от миналата година, когато ценната суровина загуби близо 20 долара от стойността си за периода между август и началото на октомври.

Очакванията обаче са със застудяването на времето цената на петрола отново да поднови възходящия си тренд, като традиционно потреблението му нараства значително през зимните месеци.

По-нататъшното движение в цената на петрола се очаква да се предопредели от данните за запасите на петрол, които ще бъдат оповестени утре следобед.

Средните очаквания на анализаторите са за ръст на запасите на бензин с 1 млн. барела през изминалата седмица, а тези на дестилираните горива с 1.8 млн. барела.

Производителността на щатските рафинерии се очаква да се повиши за седма поредна седмица, до 93.7 процента от производствения им капацитет.