Фючърсите на суровия петрол регистрираха понижение от 1.27 долара, до ниво от 87.14 долара за барел с доставка през март, след изненадващото повишение на запасите на петрол и петролни продукти в най-големия им световен потребител.

Нови 15 цента загуби цената на "черното злато" по време на търговията му на азиатските пазари.

В своя редовен седмичен доклад щатското енергийно министерство отчете повишение на запасите на петрол от 7 млн. барела, което значително превиши средните очаквания на анализаторите за ръст от 2.6 млн. барела.

Запасите на бензин са нараснали с 3.6 млн. барела, което бе два пъти повече от очакванията на инвеститори и анализатори за повишение от 1.8 млн. барела.

По-добри от прогнозите се оказаха и данните за запасите на дестилирани горива, които за изтеклата седмица са се повишили със 100 000 барела, на фона на очакванията за тяхното понижение с 1.8 млн. барела.

Потреблението на бензин в САЩ през изминалата седмица се е понижило с 2.4%, в сравнение със същата на миналата година, което се възприема от специалистите като симптом, че високата цена на бензина наранява търсенето му.

Поевтиняването при цената на петрола и петролните продукти до голяма степен се предопределяше вчера и от продължаващите загуби, реализирани от индексите на щатските фондови пазари.

Индексът Dow Jones се понижи за трети пореден ден вчера, като загуби 0.5% от стойността си, до ниво от 12 200 пункта, като от началото на седмицата той е загубил близо 4% от стойността си.

Понижение отбелязаха и работещите азиатски пазари вчера, след като китайските бяха затворени за честването на Лунната нова година. Японският индекс Nikkei 225 се понижи с 0.8%, до 12 995 пункта.