Цената на суровия петрол може да достигне 150 долара за барел през идните месеци заради напрежението, свързано със Сирия и Иран, прогнозираха български учени, които представиха нов проект за Евразийски център за изследвания на процесите в Русия и Азия.

Според историка и журналист д-р Александър Сибиуq "Процесите в Иран и Сирия са и основният фактор, който ще влияе върху движението на цените на енергийните източници".

Не е невъзможно цената на бензина у нас в скоро време да достигне три лева за литър, смята проф. Нина Дюлгерова, експерт по международни отношения.

Тя развива и тезата, че скокът на горивата води до политически опити за възраждане на проекти за газопроводи и петролопроводи.

"Срещата между българския премиер и неговия колега, английския премиер Камерън по време на олимпийските игри е ярко доказателство за сериозните опити да се раздвижи и най-вече да се реализира "Набуко" на запад, а което е, разбира се, една много по бих казала, бледа сянка на амбициозния проект от газопровода "Набуко"", казва Дюлгерова, цитирана от БНР.

"Няма да се учудя да стигне до 150 долара барела петрол. От друга страна, повишаване цената на петрола ще доведе до реанимиране на "Бургас-Александруполис", смята още експертът.

Професор Дюлгерова прогнозира запазване баланса на силите в Сирия поне още два месеца и не вярва, че ще има външна военна намеса. По-проблемна за глобалните пазари и цените на нефта би била евентуална криза между Израел и Иран, смята тя.

"Ако все пак Израел нападне Иран, Русия и Китай вероятно ще дадат военна подкрепа на Иран, в резултат, на което ще избухне една доста сериозна регионална война. Цените на петрола моментално ще скочат. На дадения етап съм склонна да мисля, че в момента все още си говорим за войнствена риторика", казва Дюлгерова.