Фючърсите на суровия петрол възстановиха повишението си и по време на европейската си търговия ценната суровина с доставка през май отбеляза повишение от 1.09 долара спрямо вчерашното си ниво на затваряне на щатските пазари, до ниво от 111.23 долара за барел.

В петък ценната суровина приключи при ниво от 110.14 долара за барел, след като се повиши в средата на изминалата седмица.

До голяма степен в основата на поскъпването стои слабостта на щатската спрямо останалите валути.

Еврото се търгува на нива от около 1.5840 долара, или близо до постигнатия си наскоро исторически рекорд спрямо щатската валута.

Понижението на запасите на петрол със значителна по размер стойност през изминалата седмица, на фона на очакванията на анализаторите за ръста им, бяха друга основна причина за поскъпването на суровината.

Така "черното злато" отказва да се понижи под 100 долара за барел, въпреки традиционно по-слабото му потребление през второто тримесечие на годината. Анализатори и инвеститори очакват потреблението на петрол и петролни продукти значително да се повиши през летния сезон.

Повишението на петрола става реалност и след срещата на страните от Г-7, на която бяха изразени сериозни притеснения относно посоката на развитие на световната икономика.

Нарастващата инфлация в световен мащаб е друга причина инвеститорите да прибягват към покупки на суровината.

Известно понижение отбелязаха цените на останалите петролни продукти, като тези на отоплителното гориво загубиха 1.7 цента от стойността си, до ниво от 3.1804 долара за галон.