Фючърсите на суровия петрол се повишиха вчера до нов исторически максимум, като ценната суровина премина психологическото ниво от 80 долара за барел за пръв път в историята си.

Моментно фючърсите на суровината с доставка през октомври се повишиха до най-висока стойност от 80.18 долара за барел, след което обаче отново се върнаха под 80 долара.

В крайна сметка ценната суровина завърши деня с повишение от 1.68 долара по време на търговията си на щатските пазари до ниво от 79.91 долара.

По време на азиатската сесия днес петрола загуби 26 цента от стойността си до ниво от 79.65 долара за барел с доставкапрез октомври.

Ако се отчете въздействието на инфлацията обаче през 1980 година ниво от 38 долара за барел би се превело в между 96 и 101 долара за барел от ценната суровина към момента.

Много анализатори са на мнение, че повишението в цената на петрола може да продължи с наближаването на зимните месеци, като най-песемистичните такива очакват повишение при "черното злато" дори към 100 долара за барел.

Поскъпването на петрола се предопредели до голяма степен от данните за запасите на петрол и петролни продукти в САЩ.

Запасите на петрол са се понижили с 7.1 млн. барела за седмицата приключила на 7 септември, което бе над два пъти средните очаквания на анализаторите за спад от 2.7 млн. барела.

Запасите на бензин са се понижили с 700 000 барела, като и тук спадът се оказа значително над средните очаквания на анализаторите за 500 000 барела.

В същото време средното използване на капацитета на щатските рафинерии се е понижило с 1.6 процентни пункта до 90.5 процента. Анализаторите прогнозираха понижение на показателя от 0.1 процентни пункта.