Цената на суровия петрол продължи с повишението си от петък, като ценната суровина с доставка през януари поскъпна със72 цента, или 0.7%, до ниво от 98.90 долара за барел. Така тя отново се насочва към психологическото ниво от 100 долара, което може и скоро да прекрачи, коментират пазарните наблюдатели.

До голяма степен в основата на поскъпването на петрола стоят и очакванията, че страните от ОПЕК няма да прибегнат до повишение на производството си при следващото си заседание, което ще се проведе на 5 декември.

Световното производство на петрол е адекватно, според втория най-голям световен производител на "черното злато" - Иран.

Това се прие като знак за бъдещата политика на страните от картела по отношение на производствените квоти.

В същото време запасите на петрол в САЩ отбелязаха през изминалата седмица четвъртото си от пет седмици насам понижение, което допълнително натежава над цената на петрола. Миналата седмица стана ясно, че щатските запаси на петрол са се понижили отново с 1.1 млн. барела за предходната седмица.

Поевтиняването на долара, в който се измерват цените на петрола и останалите петролни продукти също оказва възходящ натиск върху цената на петрола през зимния сезон, когато традиционно потреблението на енергийни ресурси се повишава, коментират още специалистите.

Много анализатори изразиха вече мнения, че цената на петрола все по-малко ще е обвързана с решенията на ОПЕК, като картелът вече е загубил възможността си да въздейства в низходяща посока на цената. Ниските възможности за повишение на реалното производство, както и фактът, че и в момента страните от ОПЕК произвеждат над производствените си ограничения, са факторите, които допринасят за тези очаквания.

На 21 ноември цената на петрола регистрира най-високата в историята си стойност от 99.29 долара за барел, като моментно спря възходящото си движение към психологическите 100 долара за барел.

Последното ниво обаче, е изключително близо до настоящите нива на петрола и най-вероятно ще станем свидетели на нов опит за достигането му, коментират още пазарните наблюдатели.