Фючърсите на суровия петрол регистрираха известно понижение от близките си до рекордните нива стойности, след като от Иран предложиха "конструктивно" решение на проблема, свързан с ядрената политика на страната.

Компромисният вариант намалява до голяма степен очакванията, че страната може да бъде атакувана от Израел, което пък щеше да доведе до значително понижение на производството на петрол в световен мащаб.

Това би се случило като ответна реакция на евентуални военни атаки срещу Техеран, който е член на контролиращата 40% от световния добив на петрол ОПЕК.

Достигнатата цена на петрола при 145.85 долара за барел вчера до голяма степен се предопредели от спекулации за нарастващото напрежение в Близкия Изток.

Фючърсите на суровия петрол с доставка през август отбелязаха понижение от 1.41 долара, или около 1% до ниво от 143.88 долара за барел по време на електронната им търговия.

Днес щатските пазари са затворени за честването на Деня на независимостта, като ликвидността е изключително понижена при търговията на стоковите пазари, което може да се изрази и във волатилна търговия, според специалисти.

Понижение отбеляза и цената на петрола тип Брент, която загуби 1.15 долара от стойността си до ниво от 144.93 долара за барел.

Цената на петрола тип Брент е над тази на суровия петрол за трети пореден ден, като е с премия от 91 цента.

Анализатори коментират, че инвестиционното търсене на петрол е сред основните фактори за рекордните цени на суровината, според анализатори от банката Commerzbank AG във Франкфурт.