Цената на петрола записа най-големия седмичен спад в историята си в доларово изражение. Време ли е да обявим петролния балон за спукан? Експертите няма да го направят, поне за сега.

Все пак, с още един спад в петък, някои анализатори, които няколко дни по-рано мислеха че има още накъде да расте цената, сега преосмислят нещата.

Лекият суров петрол с доставка август падна петък с 41 цента до 128.88 долара за барел в Ню Йорк - доста под върхът записан на 147.27 долара седмица по-рано.

За седмицата спадът е от 11%, като това е най-голямото процентно понижение от повече от три години. Въпреки това от преди година петролът е поскъпнал със 72 на сто.

Средната цена на един галон бензин в САЩ намаля до 4.105 долара, а дизелът достигна 4.842 долара за галон.

Купувачите на коли в САЩ бягат към по гориво-ефективни модели. Продажбите на пикапи и SUV-та падат близо 18% през юни тази година, докато продажбите на малки автомобили са нараснали с повече от 10 на сто.

Тойота, която не е в състояние да посрещне търсенето на своя 46-мили-на-галон хибрид Prius, заяви миналата седмица, че ще започне производство на Prius в САЩ и ще спре това на пикапи и SUV-та.

Някои смели трейдъри използваха поевтиняването на петрола през седмицата като възможност за покупки на суровината, след като цената изглеждаше като на разпродажба. Но петролните анализатори съветват инвеститорите да внимават.

Десет от 22 анкетирани анализатори от Bloomberg, или 45% считат, че цените ще паднат през следващата седмица. Седем от анкетираните, или 32% казват, че петролът ще поскъпне и пет прогнозират малка промяна в цените.

В Лондон петролът тип Brent с доставка септември загуби 88 цента до 130.19 долара за барел.