Суровият петрол падна под 97 долара за барел, или на най-ниското си ниво от седем месеца насам, в резултат на отминаване на заплахата за щатските рафинерии в Мексиканския залив от урагана Айк и кризата с Lehman Brothers.

Рафинериите са докладвали, че няма нанесени значителни щети, след като Айк удари Хюстън, където са разположени повече от 20% от щатските рафинерии.

Цената на суровия петрол с доставка през октомври регистрира загуба от 4.87 долара днес, или 4.8%, до ниво от 96.31 долара за барел. Това бе и най-ниската му стойност от 22 януари насам.

Така цената на суровия петрол се е понижила с 33% от рекорда си при ниво от 147.27 долара за барел, достигнат на 11 юли.

Фючърсите на петрола тип брент регистрираха загуба от 4.74 долара, или 4.9%, до ниво от 92.84 долара за барел по време на търговията си в Лондон.

Това бе и най-силното поевтиняване в цената на петрола през последните 13 дни.

Голяма част от специалистите обясняват силното и рязко поевтиняване в цената на петрола със значителните продажби и закриване на дълги позиции при суровината от страна на хеджфондове.

Нетните дълги позиции в дългосрочни фючърси на петрол са намелели с 56% на седмична база, сочи статистиката.

Инвеститорите в стоки, обвинявани за рекордното поскъпване на суровината, са изтеглели от пазара на фючърси на черното злато 39 млрд. долара за два месеца от пика му през юли до 2 септември.

Някои от пазарните наблюдатели коментират, че е възможно огромните по размер продажби да са последвали заплахите на регулаторните органи, че ще разследват огромните покупки на фючърси в началото на годината, които инициираха рекордното поскъпване на петрола.

Опасенията на органите бяха, че големите играчи, като JPMorgan, Goldman Sachs, Barclays и Morgan Stanley, които контролират 70% от търговията с деривати върху стоки, може да са въздействали върху пазара тенденциозно. Представители и на четирите банки отказаха да коментират тези упреци.

Спадът в цената на петрола и останалите суровини инициираха значителни загуби за някои от инвестиционните и хеджфондовете, инвестирали в суровини.