Цената на суровия петрол регистрира спад под 87 долара за барел вчера след данните за запасите на петрол и петролни продукти в най-голямата световна икономика, отчели понижение на тези на бензин и дестилирани горива.

Фючърсите на "черното злато" поевтиняха с 65 цента, до ниво от 86.84 долара за барел по време на азиатската си търговия, след като вчера приключиха търговията си на щатските пазари със спад от 83 цента, до ниво от 86.84 долара за барел.

Поевтиняването на петрола стана реалност, въпреки моментното му повишение над 90 долара вчера след решението на страните от ОПЕК да запазят производството си непроменено.

То дойде малко изненадващо за пазара, откъдето очакваха страните от картела да повишат производството си между 500 и 700 хил. барела, на фона на рекордно високите цени на ценната суровина.

Така цената на петрола се е понижила с над 10 долара от историческия си максимум - близо до ниво от 100 долара за барел, постигнат през ноември, до голяма степен в резултат на спекулации за увеличаване на производството от страна на ОПЕК.

Данните, че страните от организацията, доставящи около 40% от световно потребявания петрол и към момента произвеждат повече от определените им квоти, успокояват пазара и правят излишно формалното повишение на ограниченията.

Следващата среща на страните от ОПЕК е насрочена за 1 февруари, на която отново ще бъде дискутирана политиката на страните по отношение на тяхното производство.

Междувременно, вчера стана ясно, че запасите на петрол в САЩ са се понижили с 8 млн. барела през изминалата седмица, което значително превиши средните очаквания на анализаторите за спад от 700 000 барела.

Запасите на бензин обаче, са се повишили с 4 млн. барела, което бе значително над прогнозите за ръст от 700 000 барела. Тези на дестилирани горива също са се повишили над очакванията с 1.4 млн., при средни такива за повишение от 400 000 барела, посочиха още изнесените вчера данни на енергийното министерство на САЩ.