Фючърсите на петрола се повишиха до нов исторически максимум над 98 долара за барел, на фона на очакванията за ново седмично понижение на запасите на петрол в най-голямата световна икономика.

Суровият петрол с доставка през декември регистрира най-висока стойност от 98.03 долара за барел по време на азиатската търговия.

Вчера по време на търговията им на щатските стокови пазари фючърсите на суровината регистрираха най-висока стойност от 97.10 долара за барел, след което се понижиха и завършиха деня при ниво от 96.70 долара за барел.

Анализаторите не игнорират възможността ценната суровина да се опитва да тества психологическото ниво при 100 долара за барел, като е изключително близко към момента до посоченото ниво.

В същото време те не изключват и възможността от засилване на волатилността, на фона на достигнатите високи нива и разделението на инвеститори и анализатори на две относно бъдещите им очаквания за движението при петрола.

Притесненията им произтичат от очакванията, че предлагането на петрол и петролни продукти може и да не посрещне адекватно търсенето им, особено през зимния сезон, когато традиционно то се повишава.

По-нататъшната посока при петрола най-вероятно ще се предопредели след изнасянето на данните за запасите на петрол и петролни продукти.

Средните очаквания са за ново понижение на запасите в най-големия световен потребител на суровината от 1.6 млн. барела за изминалата седмица.

Очаква се и повишение на запасите на бензин в САЩ с 200 000 барела за седмицата до края на 2 ноември, а тези на дестилирани горива да се понижат с 500 000 барела.

Вчера от Международната Енергийна Агенция прогнозираха ръст в потреблението на петрол през четвъртото тримесечие на тази година, както и през цялата следваща, независимо от рекордно високите цени на суровината.

Помощ за поскъпването на петрола оказва и слабостта на щатската валута, в която се измерват основно суровините на стоковите пазари в световен мащаб.