След като през изминалата седмица цената на петрола се повиши до нови рекордни стойности, ценната суровина регистрира по-нататъшно понижение в първия ден на търговия на новата седмица по време на азиатската борсова сесия.

Фючърсите на суровия петрол с доставка през септември регистрираха понижение от 68 цента, до ниво от 74.80 долара за барел.

В петък ценната суровина загуби 1.38 долара от стойността си след данните за заетостта и безработицата в САЩ, които не бяха особено положителни. Новосъздадените работни места в САЩ са възлезли на 92 000, а равнището на безработица възлезе на 4.6%, което бе и най-високото й ниво за последните шест месеца.

След като се повишиха до нов исторически рекорд от над 78 долара през изминалата седмица, в крайна сметка фючърсите на суровия петрол завършиха седмицата с понижение от 1.54 долара, или 2% надолу, спрямо началото на седмицата.

Анализатори коментират, че понижението в цената на суровината се предопределя от продажби на инвеститорите, след ръста на ценната суровина до нови рекордни стойности. Много от тях определят наблюдаваното поевтиняване на петрола като корективно и прогнозират ново по-нататъшно поскъпване.

В същото време не особено здравословното състояние на пазара на труда в САЩ е друга причина, обуславяща поевтиняването на суровината, като то кара анализаторите да очакват забавяне на ръста на щатската икономика, а от там и на потреблението на петрол.

В исторически план цената на петрола е с тенденция да поскъпва през летния сезон, на фона на силното му потребление, като впоследствие тя е склонна да регистрира спад през есента, за да стартира новия си ръст през зимата, когато потреблението отново бележи пикови стойности.

Миналата година цената на петрола отбеляза понижение от близо 20 долара за периода между началото на август и октомври.

Фючърсите на петрола тип брент също регистрираха понижение, като загубиха 27 цента от стойността си по време на азиатската търговия, до ниво от 74.48 долара за барел.