Фючърсите на суровия петрол с доставка през септември регистрираха леко повишение по време на европейската си търговия в очакване на данните за запасите на петрол в най-голямата световна икономика, които ще бъдат оповестени в средата на седмицата.
Ценната суровина добави 13 цента към стойността си до ниво от 76.96 долара за барел.

Много анализатори са на мнение, че суровината може и да се опита да тества постигнатия през юли миналата година исторически рекорд от 78.40 долара за барел.

В петък петрола добави 2 долара към стойността си, завършвайки леко над психологическото ниво от 77 долара за барел. В понеделник цената регистрира най-високата си от 11 месеца насам стойност при 77.33 долара за барел.

До голяма степен поскъпването на петрола се предопределя от притесненията, че предлагането няма да посрещне адекватно търсенето в разгара на летния сезон, както и в резултат на продължаващото геополитическо напрежение. В Нигерия 150 чуждестранни граждани са били взети за заложници от военни групировки само през настоящата година.

В същото време допълнително напрежение се внася и от очакванията за относително активен сезон на ураганите в САЩ, който традиционно стартира от средата на август.

Почти без изменение в стойността си се търгува петрола тип Брент с доставка през септември на лондонската борса при цена от 75.72 долара за барел.

Очакванията на анализаторите са, че запасите на петрол в САЩ са се понижили с 690 000 барела през изминалата седмица. Прогнозира се и повишаване на степента на използване на производствения капацитет от щатските рафинерии за преработка на петрол с 0.7 процентни пункта до 92.4% от мощностите им.

Междувременно запасите на бензин се очаква да са се повишили за изминалата седмица с 1.1 млн. барела, а тези на дестилирани горива с 1.4 млн. барела.

Анализаторите с интерес следят и смесените сигнали давани от ОРЕС относно бъдещата им политика за производство на петрол. През септември те ще имат среща във Виена, на която ще вземат решение относно размера на производството си.