Фючърсите на суровия петрол регистрираха нов исторически максимум, като днес ценната суровина се повиши над 82 долара за барел.

По време на азиатската борсова сесия ценната суровина с доставка през октомври регистрира повишение от 82 цента, до ниво от 82.33 долара за барел.

Повишението при "черното злато" стана реалност след изненадващото понижение в нивото на краткосрочните лихви в най-голямата световна икономика вчера, когато те бяха намалени с половин процентен пункт, на фона на средните очаквания за 25 базисни пункта.

Вчера ценната суровина регистрира повишение от 94 цента, до ниво от 81.51 долара за барел с доставка през октомври, което бе ново рекордно високо ниво на затваряне за деня.

По-нататъшното движение в цената на суровината се очаква да се предопредели след изнасянето днес на данните за запасите на петрол в най-голямата световна икономика за изминалата седмица.

Средните очаквания са за спад на запасите на петрол от 1.5 млн. барела за седмицата, приключила на 14 септември, както и с 1.3 млн. на тези на бензин.

Използването на производствения капацитет от страна на щатските рафинерии се очаква да се е понижило с половин процентен пункт, до 90%.

Запасите на дестилирани горива се очаква да отчетат повишение от 1.1 млн. барела за посочения период.

Въпреки силното повишение в цената на петрола и достигането й до нови рекордни нива, ако се отчете инфлацията, тя все още е под нивата й от началото на 80-те години - между 96 и 101 долара за барел.